Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yüz nakli için geri sayım başladı

  A.A
  14 Ocak 2011 - 14:30Son Güncelleme : 14 Ocak 2011 - 14:30

  Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ömer Özkan, yüz nakli için hazır olduklarını ve Sağlık Bakanlığından ilgili mevzuatın çıkmasını beklediklerini söyledi.

  Akdeniz Üniversitesinde geçen yıl Türkiye'de ilk çift kol naklini yapan Doç. Dr. Ömer Özkan, yapılması planlanan yüz nakliyle ilgili gelişmeleri paylaşmak üzere, AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, AÜ Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Abdullah Erdoğan ve AÜ Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar ile birlikte AÜ Senato Salonunda basın toplantısı düzenledi.

  Doç. Dr. Ömer Özkan konuşmasına 5 yıl önce projelendirdikleri çift kol naklini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyerek başladı. Türkiye'de ilk kez yüz naklini gerçekleştirmek için de tüm hazırlıkları tamamladıklarını belirten Özkan, “Bundan sonra durmak yok, yolumuza devam edelim” dedi.

  Çift kol nakli sırasında Türkiye'de ilgili yasanın olmadığını fark ettiklerini ve Sağlık Bakanlığının özel izniyle nakli gerçekleştirdiklerini vurgulayan Özkan, kendilerinin de katkılarıyla Bakanlığın yeni mevzuat için taslak hazırladığını kaydetti. Özkan, “Taslak tamamen istediğimiz gibi. Bakanlık son değerlendirmelerini yapıyor, 1 ay içinde sanırım geçecek” diye konuştu.

  Üniversitelerin toplumların önderi olması gerektiğini anlatan Özkan, “Görevimiz yapılamayanı yapmak. Bir şeyi 1000-2000 defa yapmak önemli, ama ilkini yapmak çok önemli. Yüz nakline hazırız” ifadesini kullandı. Özkan, mevzuatın yayımlanmasından sonra izin için Sağlık Bakanlığına başvuracaklarını, iznin başvurudan sonraki 3 ay içinde çıkabileceğini söyledi. Özkan, “Yani mevzuat çıktıktan 4 ay sonra yüz naklini yapabiliriz. İzinler olsa bugün de yapabiliriz” dedi. Türkiye'nin ilk doku transplantasyon merkezini kuracaklarını belirten Özkan, bu merkezin Türkiye'yi dünyada marka yapacağını vurguladı.

  Vericiler için prote ve maske yapılacak

  Doç. Dr. Özkan, AÜ'ye çift kol nakli için 110 kişinin başvurduğunu, bunların 50'sinin nakil için çok uygun olduğunu söyledi. Tek taraflı nakillere izin verilmediğini belirten Özkan, tek kol nakli için başvuru yapılmamasını istedi. Özkan, çift kol nakli için uygun yaş aralığının 16-60 olduğunu bildirdi. Yüz nakli için 20 kişinin başvurduğunu vurgulayan Özkan, bunlardan uygun bulunan 10 adaydan ikisinin nakil için hazır olduğunu aktardı.

  Yüz nakli yapılacak hastaların iyi bir ruh haline sahip olmasının önemine işaret eden Özkan, “Toplum şu an yüz nakline hazır değil. Yüz nakli gerçekleştiğinde aileler ne hissedecek? Tüm bunlar çok önemli. Alıcı ve vericinin ailesi mümkün olduğunca bir araya getirilmeyecek. Etik kurallara hassasiyetle uyulması gerek” dedi. Toplumun bu tür nakillere hazırlanması gerektiğine dikkati çeken Özkan, vericilere gösterilecek saygının önemine işaret etti. Özkan, “Bir kadavradan kol alındığında yerine protez takılacak. Yüz alındığında maskeler yapılacak ve ailesi o maskeyi fark etmeyecek bile. Maske, aileyi travmatize etmeyecek” diye konuştu.

  Yüz naklinin dünyada 9 kişiye yapıldığını, kendilerinin 10. nakli yapmaya aday olduğunu anlatan Doç. Dr. Özkan, Fransa'da nakil olan kişinin hayatını kaybettiğini, onun dışındakilerin yaşadığını söyledi.
  Yüz nakli olan kişilerin genellikle 4 ay travma yaşadıklarını anlatan Özkan, kendisinin bu kişilerden üçüyle görüştüğünü ve mutlu şekilde hayatlarına devam ettiklerini kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı