Gündem Haberleri

  Yüz binlerce Şii Bağdat'ta toplandı

  A.A.
  19.08.2006 - 11:19 | Son Güncelleme:

  Yüz binlerce Şiinin, 799'da Bağdat'taki bir cezaevinde öldürülen İmam Musa Kazım'ın ölüm yıldönümünü yarın anmak üzere Bağdat'ta toplandığı bildirildi.

  Bağdat'taki AFP muhabiri, olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığını belirterek, çoluk-çocuk, kadın-erkek, yüz binlerce Şiinin ülkenin her köşesinden yaya olarak Bağdat'a geldiğini, bazılarının Irak bayrağı, bazılarının da sarı-yeşil bayraklar taşıdığını aktardı.
  Irak askerlerinin Bağdat'ın Şii mahallelerinde toplananlara su verdiğini de bildiren muhabir, başkentin güvenliğinden sorumlu yetkililerden General Cabbar Memced'in “bu kadar çok kişi beklemediklerini, bu sabah bu kadar çok kişiyle karşılaşınca da yarın gelenlerinin sayısının milyonlara ulaşabileceğini düşündüklerini” söylediğini de kaydetti.
  Şiilerin yarın, Bağdat'ın batısındaki Kazımiye'deki türbeye akın etmesi bekleniyor.
  Geçen yıl düzenlenen anma töreninde Kazımiye'ye giden El Ayma köprüsü üzerinde bir intihar saldırısı söylentisi üzerine çıkan izdihamda 965 Şii boğularak, havasızlıktan ya da çiğnenerek ölmüş, 815'i de yaralanmıştı.
  General Memced, bu yıl güvenlik önlemlerinin sıkılaştırıdığını ve tören sonuna kadar Şiilerin güvenliğinden sorumlu olacaklarını, bunun yanı sıra bazı yolların kapatıldığını belirterek, “Şiilerden de söylentilere kulak asmamalarını istiyoruz” dedi.
  Bu arada Bağdat'a gelen Şiilere yönelik saldırılarda, dün gece 7, bu sabah da 7 kişinin öldürüldüğü bildirildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı