"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Yuvarlak masa toplantıları

EGE Ekonomiyi Geliştirme Vakfı, Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin Philip Morris/Sabancı işbirliğiyle 2005 yılından bu yana sürdürdüğü, "Ege Fikir Önderleri AB Eğitimleri Programı" sürüyor. Avrupa Birliği eğitim seminerleri, üç yıldır yerel yöneticilerle iş dünyasını buluşturuyor. Eğitim, giderek ilgi görüyor ve üç yılda yaklaşık 3 bin 500 kişiye ulaştı.

*****

Eğitim seminerleri her yıl istekler gözönüne alınarak bölgelere göre farklılaştırılıp zengileştiriliyor. On ilde sürdürülen toplantılara kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, özel sektör temsilcileri yoğun ilgi gösteriyor. 2008’in ilk yarısında düzenlenen eğitim toplantılarında belirlenen il temsilcileri çalışmalarını tamamladı, her kentin fikir önderlerini buluşturan ikinci yarı etkinlikleri başladı.

*****

Bu yılın ikinci yarı etkinlikleri Kütahya ve Afyon’da gerçekleşti, "Hayvancılık" ele alındı. 7 Kasım’da Balıkesir’de ’Hayvancılık", 20 Kasım’da Aydın ile 21 Kasım’da Manisa’da ’Hayvancılık ve lojistik’, 28 Kasım’da Uşak’ta yine ’hayvancılık’, 19 Aralık’ta Muğla’da ’İnovasyon’, 15 Ocak’ta Denizli’de ve 22 Ocak’ta Çanakkale’de ’Turizm’ ele alınacak. 25 Aralık’ta İzmir’de yıl sonu bilgilendirme toplantısı var.

*****

EGEV ve ESİAD yetkilileri, "Seminerlerimiz bölgesel, sektörel konu ve sorunların konuşulup tartışıldığı bir platform olma niteliği kazandı. Eğitimler sırasında sektör ve bölgenin sorunları dile getirilirken, geleceği yönelik somut planlar da oluşturulmaya ve hayata geçirilmeye başlandı", Philips Morris/ Sabancı Kurumsal İlişkiler Müdürü Arzu Amirak da, "Programa gösterilen yoğun ilgi, illerin kalkınmasına yönelik projelerin desteklenmesi konusunda yöneltilen sorular ve paylaşılan istekler, eğitimlerle doğru yolda olduğumuzu kanıtlamaktadır" diyor.

*****

Bu bilgileri, Ege Fikir Önderleri AB Eğitim Seminerleri Ocak-Haziran 2008 Faaliyet Raporu’nun sunumundan derledim. Neden mi? İnsanlar üç yıldır canla başla on ilde dolanıp duruyor, eğitim veriyor, sorunları dinliyor, çözüm önerileri getiriyor. Ege’ye gönül vermişler adeta, yol haritası çizmeye çalışıyorlar. Gittikleri illeri tanıdılar, oralarda dostlar edindiler, sorunları paylaştılar.

*****

Hani diyorum, çok zor süreçten geçilen, çıkış yolları aranan bugünlerde, kıskançlıklar, kırgınlıklar bir yana bırakılıp bu insanların yaptıklarına bakmak yararlı olmaz mı? Bu çabalar örnek alınıp gözden geçirilemez mi? Onlara kulak verilemez mi, hiç olmazsa başarı dilekleri sunulamaz mı? Bu çabalar moral bile olamaz mı?
X