ANKARA HABERLERİ

Yuvanızdaki çatlakları onarmak sizin elinizde

Hürriyet Haber
12.11.2009 - 22:00Son Güncelleme : 12.11.2009 - 22:00

Bir ev satın almadan önce duvardaki çatlaklara, yer döşemelerindeki yapısal hatalara önemsizdir deyip geçmeyin. Uzmanlar uyarıyor. Yuvanızdaki çatlaklar onaramayacağınız sorunlara yol açabilir.

Hürriyet Haber

EV satın almadan önce duvarlardaki çatlaklar, yer döşemelerindeki hatar için uzmanlar uyarıyor. Satın aldığınız ya da oturduğunuz evin ömrünü uzatmak sizin elinizde. Evinizin duvarlarında gördüğünüz çatlakları önemsemeyip geçiştirmek, can güvenliğiniz için tehlike oluşturabilir. Aynı zamanda bu tip sorunlar evinizin ömrünü de kısaltabilir.Yapının inşaat sürecinde çimentonun doğru uygulanması çok önemli. Yapısal çatlaklar taze veya yaşlanmış betonlarda görülür. Taze beton çatlakları, betonun kalıba yerleştirildikten ilk 30 dakika ile 5 saat arasında genelde döşeme gibi yüzeye uygulanan betonlarda görülür. Bu çatlaklar bir kaç santimetreye varan derinlikten 10 santimetreye kadar uzanan genişlikte ve 2 metreye varan uzunluklarda olabilir. Bu çatlaklar betonun dayanıklılığı için son derece önemlidir. Zemin problemi çözülmemiş, projesi olmayan yapılarda meydana gelen çatlaklar, yapının işlevi gereği taşıması gereken zorunlu gerilmelerden kaynaklanır. Bu tip çatlaklar çok tehlikelidir. Beton dökümü ve koşullarıyla ilgili değildir. Yapı doğru projelendirildiği, veaşırı yükleme olmadığı durumlarda bu tip sorunlarla karşılaşılmaz. Bu tip çatlaklar, betonarme eleman içinde çekme gerilmelerine dik yönde oluşur. Basit bir kirişin açıklık ortasında oluşan veya bir konsol mesnetin üstünde görülebilen çatlaklardır. Bu gibi bir sorunla karşılaşıldığında mühendislik bürosu, üniversite gibi kurumlara başvurulmalıdır.Binanın yaşı etkili Kimi beton çatlakları binanın yaşı ile doğrudan ilgilidir. Bu tip çatlaklar 20 yıldan eski betonlarda görülebilir. Bu çatlakların kaynağı fziksel veya kimyasal olabilir. Bunlar önce kılcal görünümlü büyüyen ve birleşen çatlaklardır. Çatlakları takiben betonda soyulma, dökülme, patlamalar görülür. Zamanında tedbir alınmadığında betonarme elemanlar tahrip olabilir.Küçük ayrıntılar ömrü kısaltabilirİSTER yeni alın, ister oturuyor olun evinizin ömrünü uzatmak sizin elinizde.Evinizdeki küçük çatlakları ihmal etmemek, evinizdeki eskimenin önüne geçmek sizin elinizde. Bazı binalar yıllara meydan okurken bazı yapıların zayıf bölümlerinin sağlamlaştırılması sanıldığı kadar zor değil. Doğru zamanda doğru malzemeler ile yapacağınız tadilatlar evinizin ömrünü uzatabilir. Çatının kortrol edilmesinden, binanın dış bakımına, pencere pervazlarından, metal aksamlı yüzeylerin pastan arındırılmasına kadar çok fazla zaman ve para gerektirmeyen işler hem evinizin ömrünü uzatacak hemde yaşamınıza konfor katacaktır.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yuvanızdaki çatlakları onarmak sizin elinizde haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı