Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yürüyüşte 12 madde

  RIFAT BAŞARAN - DÜZCE
  27.06.2017 - 22:22 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü’nün 13’üncü gününde yolun yarısını tamamladı. Provokasyonlara karşı 12 maddelik genelge hazırladıklarını belirten CHP Lideri, “Ne söylerlerse söylesinler, ‘Sadece onları alkışlayın’ dedik. Bu bizim demokratik tavrımızı, adalete olan inancımızı gösteriyor” diye konuştu.

  CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından Ankara Güvenpark’tan İstanbul’a ‘Adalet Yürüyüşü’ başlatan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 13’üncü günü geride bıraktı. Yürüyüşe dün sabah 08.00’de başlayan Kılıçdaroğlu, “Sis var, yeşillikler var her şey var ve çok güzel” dedi.

  KÖROĞLU GİBİ OLANLARA SELAM

  Kılıçdaroğlu, önceki gün Abdüllatif Şener ve Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun yürüyüşe katıldığını anımsatarak, “13 yıl önce, İzzet Baysal Üniversitesi’nde biri asistan biri yardımcı doçentmiş. Aradan geçen süre içinde hiç karşılaşmamışlar. 13 yıl sonra yeniden Bolu’da yan yana geldiler, yürüdüler” dedi. “Bugün Köroğlu’nun diyarını terk ediyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, “Köroğlu’na selamlar, Köroğlu gibi olanlara selamlar. Onlar için, adalet için yürüyoruz, birlikte yürüyoruz” mesajı verdi.

  Kılıçdaroğlu, provokasyon riskine karşı uyarılarda bulunarak şunları söyledi: “Provokasyonlara karşı dün (önceki) akşam 12 maddelik bir genelge hazırladık. Katılan herkese vereceğiz 12 maddeyi. ‘Sakın şu veya bu nedenle bizi protesto edenlere bir saldırı, bir şiddet, bir ağır söz kullanmayın. Ne söylerlerse söylesinler sadece onları alkışlayın’ dedik. Dolayısıyla bu da bizim demokratik tavrımızı, adalete olan inancımızı, adalete, insanlara ne kadar değer verdiğimizi gösteriyor.”

  ADALET BULMAK İÇİN GELDİM

  Cumhuriyet yazarı Ali Sirmen, üzerinde tutuklu Cumhuriyet yazarı Kadri Gürsel’in fotoğrafı olan tişörtle yürüdü. Sirmen, “Adalet bulmak için geldim. Herkes şu sırada Türkiye’de adaleti arıyor ve adaleti de adalet ve kalkınma adına gelenler ortadan kaldırdılar. Ben Silivri’deki arkadaşlarımın adına Kadri Gürsel’i getirdim. Bugün hep beraber yürüyeceğiz. Tüm Türkiye bizimle beraber yürüdüğü zaman kazanacağız” diye konuştu.

  Yürüyüşte 12 madde

  PROTESTO VE ALKIŞ

  Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler Bolu Dağı’nı inerek Kaynaşlı’ya geldi. CHP Lideri, Kaynaşlı girişinde “İyi ki varsın, seviyoruz seni” pankartıyla karşılandı. Kortejin Kaynaşlı’dan geçişi sırasında hem protesto hem de sevgi gösterisi oldu. Kaynaşlı’ya girdikten sonra yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Yol boyunca yaşanan protestolara gruptakiler, alkış ve sloganlarla yanıt verirken, polis protestocuları uzaklaştırdı. Evlerinin balkonuna Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın posterlerini asan bazı vatandaşlar da Rabia işareti yaparak yürüyenlere tepki gösterdiler. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Kılıçdaroğlu’nun yönlendirmesiyle megafondan anons yaparak, balkonlarından ve yol kenarından Rabia işareti yapanların bayramını kutladı.
  Kılıçdaroğlu yürüyüş sırasında Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da “Artık susup oturmak yok! Ses çıkaracağız, hakkımıza sahip çıkacağız, güçlüye boyun eğmeyeceğiz. Çünkü haklıyız ve adalet istiyoruz” ifadesini kullandı.

  Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, 13’üncü günü toplam 21 kilometre yürüyerek tamamladı. Kılıçdaroğlu, geceyi Düzce Kalıcı Konutlar yolu üzerindeki Cumhuriyet Mahallesi mevkisinde yol kenarındaki kamp alanında geçirdi.

  Yürüyüşte 12 madde

  GEZİ ANNELERİ KATILDI

  Gezi eylemlerinde yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm ve babası Sami Elvan, Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel ve babası Şahap Korkmaz, Ethem Sarısülük’ün kardeşi İkrar Sarısülük, Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan da yürüyüşe katılarak destek verdi.

  Kortejde Kılıçdaroğlu’na benzeyen bir vatandaş ilgi odağı oldu. CHP milletvekili Ali Şeker, sosyal medyada “250 kilometreden fazla yürüyen Kılıçdaroğlu dublör mü kullanıyor’ diyenler. Kılıçdaroğlu’nun dublörü de ayrıca yürüyor” diye yazdı.
  ÂKadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da yürüyüşe destek verdi. Genel Temsilci Gülsüm Kav ile kardeşleri ve yakınları eşleri tarafından katledilen kadınlar, Kılıçdaroğlu ile birlikte yürüdü. Kav, “Adaletin en çok kadınlara borcu var, en çok biz alacaklıyız” dedi. Boşanmak istediği için katledilen Muhterem Göçmen’in ablası Çiğdem Evcil, “4 yıldır adalet arıyordum mahkeme salonlarında. Meclis’e kadar adalet için gittik. Kardeşimin katili boynunu eğip ‘Ben karımı seviyorum’ dediği için ‘iyi hal’den cezası indirildi. Bu sistemin ne yapacağı belli değil, üç gün sonra aramıza da gelebilir” diye konuştu.

  Yürüyüşte en uzun güzergâhlardan biri dün aşıldı. Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler 21 kilometrelik güzergâhı sıcak havada zor şartlarda yürüdü.

  Yürüyüşte 12 madde

  KILIÇDAROĞLU EN ÖNDE OLACAK

  1- Genel Başkan, güvenliğinin sağlanabilmesi ve düşme, burkulma gibi yürüyüşü tamamlamasını engelleyecek kazaya uğramaması için en önde yalnız yürüyecek.

  2- Hiçbir kişi ve kurumun Genel Başkan’ın önünde yürümesine izin verilmeyecek.

  3- Genel Başkan’a sadece uğradıkları adaletsizliklerin sembol isimleri, temsil ettikleri kitlelerin seçilmiş başkanları, toplumsal kanaat önderleri geçici süre eşlik edecek.

  4- Uzaktan çekilen fotoğraf ve izinli istisnalar dışında Genel Başkan’la fotoğraf çektirme talepleri karşılanmayacak.

  5- Konaklama alanlarında güvenlik görevlilerince bütün katılımcıların üstü ve çantaları aranacak.

  6- Trafik akışının korunması çok önemli. Katılımcılar araçlarını yol kenarına park etmeyecek.

  7- Yol genişliğine göre en fazla 6 kişi yan yana yürüyecek.

  8- Güvenliği sağlayan polis ve jandarmanın tüm uyarı ve ikazlarına uyulacak.

  9- Provokatörlere asla karşılık verilmeyecek, tahrik ve tacizlere sadece “Hak, hukuk, adalet” sloganı ile yanıt verilecek.

  10- Sadece Türk bayrağı ve “Adalet” yazılı pankart ve dövizler kullanılacak.

  11- Yürüyüşün sloganı “Hak, hukuk, adalet”tir. Başka slogan atılmayacak.

  12- Yürüyüş ve konaklama alanlarında alkollü içki kesinlikle yasak.

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı