Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yurttan sesler

  Hürriyet Haber
  20 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 20 Mart 1999 - 00:01

  Erdal GÜVEN

  Donumdaki para

  ‘Bana ne kardeşim senin donundaki para bizi hiç ilgilendirmiyor'' diyebilirsiniz. Aslında çok da haksız sayılmazsınız hani. Tabi, canım herkesin donundaki para kendine.

  Tamam benim donumdaki parayla ilgilenmiyorsunuz ama ya kalabalığın ortasında kadıncağızın biri avazı çıktığı kadar ''Donumdaki parayı buldum'' 'diye bağırmaya başlarsa ne yaparsınız?

  Boşuna ''Ne olursa olsun ilgilenmem'' demeyin. İnanmam. Hiç ilgilenmeseniz bile, kadının donundan ne kadar para çıkacağını merak edersiniz.

  TÜYAP'ın İzmir kitap fuarında Bilgi Yayınevi standında beraber kitap imzaladığım ünlü yazar Muzaffer İzgü anlattı. Yine İzmir kitap fuarında kalabalık bir okur topluluğu önünde üstad kitaplarını imzalıyor, bir yandan da okuyucularının yaş ve cinsiyetlerini gözönüne alarak onlara okumaları için kitaplar tavsiye ediyormuş. insarların kitaplara ulaşmak için küçük bir izdiham yarattığı anda genç bir kadın sesi ortalığı kaplamış ''Koş bey koş donumdaki parayı buldum''

  Genç kadının cüzdan yerine paralarını donunda sakladığını düşünen meraklı kalabalık donda saklanan paraları görebilmek için sesin geldiği yere dönünce gerçek anlaşılmış . Meğer kadıncağız kalabalıkta dakikalarca aradığı İzgü'nün ''Donumdaki Para’ isimli kitabını bulunca mutlu haberi bir an önce kocasına da duyurmak istemiş.

  Teşekkürler

  Bu sayfayı hazırlarken, kıyıda köşede kalmış, anadolu insanının renkli kişiliğini yansıtan hoş haberlerin ilginizi çekeceğinden emindim. Ama ilk haftadan bu kadar yoğun bir ilgi inanın beklemiyordum. İlk sayıda merhaba demesi kolay bunu herkes yapar. Bence önemli olan daha ikinci sayıda sayfanın beğenilmesinin ardından teşekkür edebilmek.

  Gösterdiğiniz yakın ilgiye teşekkürler. Anadolu insanı bizim penceremezden izlemeye devam edin.

  Aç ayı uyumaz

  Gürel Ergen / Bursa

  Dansçı ayılar özgürlüklerinin bedelini aç kalarak ödüyor. Sokaklarda dans ederken sahiplerinin elinden alınıp Karacabey bölgesinde koruma altında tutulan 43 ayı açlıktan kış uykusuna yatamadı. Yarı aç yarı tok gezmekten vucüdlarında yeterli düzeyde yağ depolayamayan ayılar bu nedenle kış uykusuna çekilemedi.

  Karacabey muhabiri Gürel Ergen'in haberine göre Dünya Hayvanları Koruma Derneği'nce (WSPA) yürütülen proje çerçevesinde toplanan ve Bursa'nın Karacabey ilçesi yakınlarında oluşturulan yarı vahşi ortama salınan ''dansçı ayılar'', açlık tehlikesiyle karşı karşıya kaldı

  WSPA'nın ''Kendi ayınıza kendiniz bakın'' diyerek, projeden desteğini çekince bizim yöneticiler de ayıları '' Kendi kendinize bakın'' diyerek kaderlerine terketti.

  Kaderlerine terk edilen ayıların çok zor şartlar altında yaşamaya çalıştıklarını söyleyen Türkiye Hayvanları Koruma Derneği (THKD) Genel Başkanı Birgül Rona, 6'sı yavru 43 ayının aylık 1 milyar liralık bakım masraflarının dernekleri tarafından karşılandığını ancak bunun yeterli olmadığını söyledi. Rona Kötü beslenme dolayısıyla vücutlarında yağ depolayamayan ayıların, bu sezon kış uykusuna yatamadıklarını da sözlerine ekledi.

  Koruma bahanesiyle sahiplerinin elinden alındıktan sonra kaderlerine terkedilen ayılara yardımcı olacak onların beslenme masraflarını karşılayacak sponser firmalar aranıyor. Ayılara ilk destek Bandırma'da faaliyet gösteren tavukçuluk firması BANVİT'ten geldi. Bursa Hali'nde satılamayacak durumdaki sebze ve meyvelerin de ayılara verilmesi için çalışmalar yapılıyor.

  Atla gelen aday

  Ali KURAL/ Kütahya

  Kütahya'dan bağımsız milletvekili adayı olan 56 yaşındaki işçi emeklisi Hamdi Özçiftçi, at sırtında yarı çıplak dolaşarak oy toplamaya çalışıyor.

  Kütahya muhabiri Ali Kural'ın haberine göre, tüm ili ve ilçeleri atla gezen kurulan tüm semt pazarlarına uğrayarak buralarda gömleğini çıkartıp vatandaşlardan oy isteyen bağımsız aday Hamdi Özçiftçi, ‘‘Benim diğer milletvekili adayları gibi zengin dostlarım yok bu nedenle benzin parası bulamıyorum. Ben de sokakları atla geziyorum. Kurulan bütün pazarları tek tek dolaşarak doyumsuz milletvekillerine sırtımızda kalan donu-gömleği vermek için pazarlarda soyunuyorum’’ dedi. Evli 3 çocuk babası, ilkokul mezunu Özçiftçi, şunları söyledi:

  ‘‘Seçilirsem vatandaşı inek gibi sağan milletvekillerinden olmayacağım. Artık vatandaş kendisini temsil edecek milletvekili arıyor. Bir donumuz gömleğimiz kaldı, utanmasalar onu da alacaklar. Milletvekili olursam 2 yıllık maaşımı yoksul vatandaşlara bağışlayacağım.’’

  İzmir'in horozu benim

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Burhan Özfatura, şeçim kampanyası sırasında oylarını arttırabilmek için kendisini horoza benzetti. Özfatura kararlı lider portresi çizebilmek için seçmenlerine '' her kentin bir horozu vardır bu kentin horozu da benim'' dedi.

  İzmir'den Utku Bolulu'nun haberinde Özfatura incilerine şöyle devam etti. ''İzmirli'ler yeşili sevmiyor. Eğer sevmiş olsalardı balkonlarına don gömlek asacaklarına birkaç saksı çiçek koyarlardı. Kordon bölgesinde oturanlar birgün izmir marşı ile uyanırlarsa darbe oluyor diye korkmasınlar. Asıl darbeyi ben yapacağım.''

  Utku BOLULU / İzmir

  Kadınlar semirtilmiş kaz gibi

  Kültür Bakanlığı tarafından çıkarılan 'Kadınlarımız' konulu kitapta, Türk kadınları '' Semirtilmiş kaza'' benzetildi. Erzurum bürodan Sayıl Narmanlıoğlu'nun haberine göre kitapta Türk kadının adeta ev hapsindeymiş gibi yaşamasının fizyolojik bakımdan erken yaşlarda çökmesine neden olduğu belirtildi. Kitapta, kadınlar hakında şu görüşlere yer verildi:

  'Kadınlarımızın önemli bir bölümü görkem hastasıdır. Öbür bölümü ise kansızlık hastalığına uğramıştır. İleriki yaşlarda kadınlarımız, şaşırtıcı biçimler alıyorlar. Bacakları genişliyor, yağları artıyor. Semirtilmiş kaz gibi zavallı hacimlerı ile güç yürüyor, soluk ala ala gezebiliyorlar. Genç kızlar, bir istekli çıkmaz ise önemli bir sıkıntı içine giriyorlar. Bu durumda yaşamda düzen, tutarlılık, tat, sevinç kalmıyor''

  Sayıl NARMANLIOĞLU/Erzurum

  Ben maymun muyum?

  Kuşadasında siyasi kulisler '' Ben Maymunmuyum'' tartışmasına sahne oluyor. CHP'den ayrılarak ANAP saflarına geçen Bülent Özipek, Kuşadasının CHP'li Belediye Başkanı Engin Berberoğlu'nun halk arasına çıkmanın maymunluk olduğunu söylediğini iddia etti. Özipek belediye başkanının halkın arasına çıkmadığını ve kendisini halkın arasına çıkmaya zorlayanlara da ''Gereksiz yere niçin halkın arasına çıkayım. Yahu ben maymun muyum ? '' diye cevap verdiğini yazdı. Engin Berberoğlu ise, ‘Halkın arasına karışmak maymunluk değildir. Ben bunu zaten yapıyorum'' dedi.

  Nuran Şefkatlioğlu /Kuşadası

  Demokrasi hamlesini göbek atarak başlattı

  Doğru Yol Partisi Edirne Milletvekili adayı Ümran Akkan 18 Nisan seçimleri için davul zurna eşliğinde göbek atarak start verdi. Şeçmenleriyle beraber göbek atan bayan aday '' ikinci demokrasi hareketini başlatıyoruz'' dedi.

  Edirne muhabiri Lütfü Karakaş'ın haberine göre Ankara'dan şeçim

  kampanyalarını yürütmek için Edirne'ye gelen Ümran Akkan parti binasına girerken kendisi için kesilmek istenen danayı da azletmeyi ihmal etmedi.

  DYP İl merkezi önünde davul zurnalar ile karşılanan ve oyun havalarının ritmine dayanamayıp seçmenleri ile karşılıklı göbek atan Ümran Akkan, 'Bu seçimlerden 4 milletvekilliğini de kazanacağız. Biz ikinci demokrasi hamlesini başlattık. Partimiz tek başına iktidara gelecek. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. şeçimler de mutlaka yapılacak' dedi.

  Lütfü KARAKAŞ/Edirne  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı