Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yurtta ve dünyada indirim

İndirimler tam gaz. Her gün yeni bir markanın indirime girdiği haberi geliyor, oranlar yüzde 50 civarında.

Tüm ürünlerde aynı indirim oranını uygulayanlar olduğu gibi, "yüzde 50’ye varan" diyenler de var. Bu gibi durumlarda fiyatı yarıya düşen ürün pek fazla olmuyor, yüzde 30 civarında yoğunlaşılıyor.

İçinde bulunduğumuz ay sadece bizim için değil, tüm dünya için indirim zamanı. Özellikle Avrupa ülkeleri ile Amerika’da Noel tatilinin hemen ardından ucuzluk başlıyor. Sömestr tatilini de fırsat bilip yurtdışına çıkacak olanlarınız veya seyahat etmeyi planlayanlarınız vardır. Artık her şey Türkiye’de bulunuyor olsa da, eminim oralara kadar gitmişken alışveriş yapmadan dönmezsiniz. İşte bir Alışveriş Cadısı hizmeti; araştırdık, soruşturduk, belli başlı şehirlerin indirim durumunu belirledik.

Her ülkenin kendine göre bir indirim politikası bulunuyor. Bazısı oranlar ve dönemler konusunda esnek davranırken, bazısının çok daha katı kuralları var. Örneğin ABD’de perakendeciler indirim oranına kendileri karar veriyor. Almanya’da indirim dönemi uygulaması kaldırıldı. Sadece mağazaların bazı dönemlerde ve duruma göre promosyon yapmasına izin veriliyor.

Fransa’nın ise katı bir takvimi var. Paris’e gidecekseniz, seyahatinizi ocak veya temmuz aylarına denk getirmenizde fayda var. Yılda iki kez indirim uygulanıyor. Kış indirimi 4 Ocak’ta başladı.

New York’ta, Noel tatili sonrasında fiyatlar düşmeye başladı ama asıl çılgınlık 20 Ocak’tan itibaren yaşanacak. Yalnız haberiniz olsun ABD’de tax free uygulaması yok. Yani dönerken havalimanında, oradan satın aladıklarınız karşılığında vergi iadesi alamıyorsunuz. Tüm yıl boyunca outletlerden, belli başlı moda markalarını ucuza almak mümkün.

Londra’da kış indirimi geleneksel olarak Noel tatilinin ikinci günü başlıyor. O gün şehrin sokaklarında bir karnaval havası yaşanıyor. Mağaza önlerinde palyaçolara, jonglörlere rastlamak mümkün. Oranlar yüzde 50 civarında ve ucuzluk ocak sonuna kadar devam edecek.

İspanya’da indirim tarihleri bölgelere göre değişiyor. Barcelona’nın bulunduğu Katalonya’da 7 Ocak’ta başlayan ucuzluk, 6 Mart’a kadar sürecek. Madrid’de ise indirim 1 Ocak’ta başlıyor ve 31 Mart’a kadar devam ediyor. Tarihler Turizm ve Ticaret Bakanlığı tarafından belirleniyor. Yaz indirimi Barcelona’da 1 Temmuz-31 Ağustos, Madrid’te 21 Haziran-21 Eylül arasında.

İtalya’nın moda merkezi Milano, ocak ve temmuzda indirime giriyor. Kesin tarih vermek gerekirse 15 Ocak-15 Şubat ve 15 Temmuz-15 Ağustos arası. Como yakınlarında bulunan outlet mağazalarından tüm yıl boyunca ucuza alışveriş yapabilirsiniz.

Maalesef Dubai Alışveriş Festivali bu yıl iptal edildi. Alışverişin kabesi olarak anılan şehirde, şu anda başlaması gereken festivali, Dubai Emiri Şeyh Makdum Bin Raşid El Makdum’un ölümü nedeniyle 20 Aralık 2006-2 Şubat 2007 arasında düzenleyecekler.

Bazı markalarda indirim oranları

Body ShopYüzde 50

DieselYüzde 50

BetaYüzde 40

StepBir alana bir bedava

BeymenYüzde 50

BambiYüzde 50

Seven HillYüzde 50

TitaYüzde 70

VividYüzde 50

BoynerYüzde 50
X