Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Yurtlarda kız-erkek ayrımına çadırlı tepki

  DHA
  24.09.2013 - 15:36 | Son Güncelleme: 24.09.2013 - 15:36

  İzmir'de Ege Üniversitesi'nde, kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı yurtlarda kalmalarına neden olan düzenleme protesto edildi. Kampüs içerisindeki protestoya katılan CHP milletvekillerinden Erdal Aksünger ve Mustafa Moroğlu, öğrencilerle dayanışma içerisine girip onlarla elden ele yatak taşıdı, çadır kurdu.

  Üniversite yurtlarında kız ve erkek öğrencilerin ayrı yurtlarda kalmalarını düzenleyen kararı Ege Üniversitesi öğrencileri protesto etti. Kampüs alanındaki yabancı diller binası önünde toplanan öğrencilere, CHP İzmir Milletvekilleri Erdal Aksünger, Mustafa Moroğlu, Alaattin yüksel, Musa Çam, Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Denizli milletvekili İlhan Cihaner, Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır da destek verdi. Milletvekilleri ve öğrenciler, kampüs alanı içerisinde yaptıkları protesto yürüyüşünün ardından kredi yurtlar kurumuna ait yurt binalarının bulunduğu bölgeye gitti.

  Burada öğrenciler adına açıklama yapan Gamze Selçuk, "Bugün üniversitelerde, yaratmaya çalıştığı gençlikten çok uzak öğrenciler var. Geleceğine sahip çıkan, dayanışmayı muhtaç olmakla değil, paylaşmayla ele alanlarız biz. Yurtlarımıza yapılan saldırının birçok boyutu var. Bu boyutların tümü diktatörümüzün, gençliği ele geçirme planlarının kirli yüzünü oluşturuyor" dedi.
  Milletvekilleri adına konuşan Erdal Aksüger ise, sosyal dönüşüm projesine, başbakanın nefretinden dolayı İzmir'den başladığını, din, ahlak sömürüsüyle gençlerden intikam alındığını, ahlaksız bir gençliğin bulunmadığını dile getirdi.

  Milletvekilleri de yatak taşıdı, çadır kurdu

  Basın açıklamasının ardından öğrenciler bu kez, kütüphane binası önündeki alana yürüdü. Burada kendi yurtlarını ve yatacakları yerleri yapacaklarını söyleyen öğrenciler, kamyonlardan yataklarını ve eşyalarını taşıdı. Bu sırada da CHP milletvekillerinden Erdal Aksünger ve Mustafa Moroğlu, öğrencilere yardım etti, elden ele yatak taşıdı, ardından da kalacakları çadırları kurdu.
  İzmir'de Yurt-Kur'a ait Bornova Yurdu kızlara, İnciraltı'ndaki yurtlar da erkeklere ayrıldı. Ege Üniversitesi'ni öğrenim gören erkek öğrencilerin kentin en ucundaki İnciraltı'na gidip gelmesi, aynı sorunu Dokuz Eylül'de okuyan kız öğrencilerin yaşaması, tepkilere neden oluyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı