Gündem Haberleri

  Yurtlara özgürlük

  Hürriyet Haber
  01.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yarısından fazlası kız, toplam 170 bin üniversiteli gencin barındığı devlet yurtlarında, tam 10 yıldır hüküm süren, ‘Kalk-otur-yat’ dönemi sona eriyor. Gençlerin gereksinim ve istekleri ile çağın gerekleri esas alınarak yeniden düzenlenen yönetmelikle, öğrencileri sık-boğaz eden kurallar ve yasaklar zinciri kırılacak. Önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek yönetmelik şu yenilikleri getiriyor:

  KIŞLA DEĞİL

  Yatakların nasıl düzeltileceği, terliklerin nerede duracağı, çamaşırın nerede yıkanacağı, ütü masasının nasıl kullanılacağını belirleyen tüm kurallar dizisi kalkacak. Yurtlarda, yalnız, ‘toplu yaşamın kaçınılmaz gereği olan kurallar’ işleyecek.

  PİJAMAYA CEZA YOK

  Yurtlarda disiplin yine esas olacak ama öğrencilerin tepesinde bir, ‘ceza asası’ bulunmayacak. Artık, yatakhane dışında pijama, gecelik ve terlikle dolaşan gence ceza verilmeyecek. Yurdun herhangi bir yerine açık-saçık resim çizmek de ceza konusu olmayacak. Ancak yasaklanan yerlerde sigara içmek suç sayılacak.

  PARA TOPLAMAK YASAK

  Her ne biçimde olursa olsun yurt idaresinden izin almadan bağış toplamak, yemek kuponlarını başkasına vermek ya da başkasının yerine kullanmak, yasal niteliği bulunmayan kazanç kastı ile oynanan kár ve zarar ile talihe bağlı oyun oynamak veya oynatmak, sarhoşluk yüzünden yurt sakinlerini rahatsız edici davranışlarda bulunmak, yurtta alkollü içki kullanmak veya bulundurmak, yurt arkadışlarını tehdit etmek, kavga çıkarmak gibi huzuru bozacak davranışlara izin verilmeyecek.

  KAPILAR GEÇ KAPANACAK

  Gençlerin en fazla şikayet ettiği yurda giriş-çıkış saatleri, hafta içi izinleri, evci çıkma gibi konulardaki sınırlama esnetilecek. Halen 22.30'da kapanan yurt kapıları biraz daha açık kalacak. Yurda giriş-çıkış saatleri ve izinler, öğrencinin okula devam durumu ve günün şartlarına göre Genel Müdürlük tarafından yeniden düzenlenecek.

  GÜVEN ESAS OLACAK

  Devlet, yurtta kalan gençlerin peşine, ‘Nerdeydin? Kime gideceksin? Ne yapacaksın?’ diye düşme yerine, gençlerin sorunlarına eğilip, imkansızlık ve alt yapı eksiklikleriyle savaşacak. Yurtlarda ‘gence güven’ esas olacak. Öğrenci, yurt yönetimine haber vererek hafta sonları veya diğer resmi tatillerde evci çıkabilecek ya da memleketine gidebilecek.

  GEREKİRSE ÜCRETSİZ

  Devletin koruması altındakilerle şehit ve gazi çocuklarından yurt ücreti ve depozito alınmayacak. Yine yurtlarda barınan kesin kayıtlı öğrencilerden maddi zaruret içerisinde bulunanlar ve zorunlu nedenlerle ödeme güçlüğüne düşenlerden de yurt ücreti alınmamasına Genel Müdür'ün teklifi üzerine Yönetim Kurulu'nca karar verilecek.

  DAHA ÇOK KALMA HAKKI

  Yurtta kalıp, devam ettiği okulu normal süresinde bitiremeyenlerden ihtiyaç sahibi olan ve öğrenimi süresince yurttaki iyi hali tespit edilen herkese bir öğretim yılı daha yurtlarda barınma imkanı tanınacak. Yurttan kendi isteğiyle kayıt alan öğrencilere, boş yer olması halinde o öğretim yılı için barınma hakkı verilecek.

  SOKAĞA BIRAKILMAYACAK

  Çok önemli nedenler dışında hiçbir öğrenci yurttan atılmayacak. Atılan öğrenci, başta ailesi olmak üzere okuduğu okula da duyurulacak. Yurt müdürü, vize durumlarını da dikkate alarak, yurttan süresiz çıkarma cezasının tebliğinden itibaren gerektiğinde beş güne kadar yurtta kalma süresi tanıyabilecek. Halen 3-45 gün arasında uygulanan ve öğrencinin bu süreleri yurt dışında geçirmesine neden olan ‘yurttan geçici uzaklaştırma cezası’ da tümüyle kaldırılacak. Aynı fiilin tekrarında bir derece ağır ceza verilmesi uygulaması, içinde bulunulan öğretim dönemi için geçerli olacak.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı