Gündem Haberleri

  Yurtdışından burs fırsatı

  Hürriyet Haber
  04.11.2001 - 14:39 | Son Güncelleme:

  Ülkeler arası kültürel ilişkilerin geliştirilmesi kapsamında 11 ülke, 76 Türk vatandaşına araştırma, sanat ve dil bursu veriyor. Burs alabilmek için Türkiye'de dört yıllık bir lisans programından başarıyla mezun olmak veya yükseklisans eğitimi yapmak gerekiyor.


  11 ülke, 76 Türk vatandaşına 2002-2003 eğitim öğretim yılında araştırma bursu veriyor. Aralarında İsrail, Moğolistan, Meksika, Hırvatistan, İsviçre, Finlandiya'nın da yer aldığı ülkelerin burslarını almanın en önemli ön koşulu Türk vatandaşı olmak ve çok iyi derecede İngilizce bilmek. Burs veren ülkeye araştırma yapmak için giden bursiyerler gidiş ve dönüş masraflarını kendileri karşılayacak. Bursiyerlere gittikleri ülke tarafından günlük ihtiyaçlarını gidermeleri için cep harçlığı da verilecek. Adaylar başvurularını Milli Eğitim Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne yapacaklar.


  HANGİ BELGELER İSTENİYOR


  Türkçe olarak yazılmış bir adet başvuru formu.

  Herhangi bir yerde çalışanlar için bursa başvurmalarında sakınca olmadığına ve bursu kazandıklarında izinli sayılacaklarına dair belge.

  Öğrenim durumunu gösteren belge.

  Özgeçmiş.

  İlgili makama hitaben yazılacak en az iki profesör veya amirden alınan tavsiye mektubu.

  Başvuranın, ilgili ülkede gerşekleştirmek istediği çalışma programı.

  Nüfus cüzdanı sureti.

  Son beş belge istenen yabancı dilde ve Türkçe olarak birer adet, adayın bağlı bulunduğu kurumu, üniversitesi veya noter tarafından onaylanıp düzenlenerek, başvuruya eklenecek.


  YABANCI ÜLKELERİN BURSLARI (2002-2003 öğretim yılı için)


  İSVİÇRE

  İsviçre hükümeti ülkesinde sanat eğitimi almak isteyen bir öğrenciye ve araştırma yapmak isteyen iki öğrenciye, dokuz ay süreli burs imkanı sunuyor. Bursiyer adaylarının Almanca veya Fransızca'yı iyi derecede bilmeleri gerekiyor. Sanat eğitimi bursu mşzik okullarında, konservatuarlarda, uygulamalı sanatlarda veya Gşzel Sanatlar Akademisi'nde araştırma yapmak isteyen bir adaya verilecek. Sanat bursuna başvuranlarda lisans mezunu olma şartı aranmayacak. Burslara son başvuru tarihi 15 Kasım, mülakat sınavı ise 20 Kasım'da yapılacak.

  İSRAİL

  İsrail hükümeti genç araştırmacıları teşvik etmek amaçıyla sekizer ay süreli üç adet araştırma bursu ve altışar haftalık iki adet yaz bursu veriyor. Araştırma bursları her alanda eğitim gören ögrencilere açık olmakla birlikte sosyal ve beşeri bilimler alanlarında başvuranlara ş'ncelik verilecek. Bursiyerlere aylık 600 ABD Doları karşılığı Shakel'lik para yardımı yapılacak. Burs almaya hak kazanan kişilerin 35 yaşından gün almamış ve İngilizce veya İbranice'yi iyi derecede bilmeleri gerekiyor. Bursiyerlerin 16 Kasım'a kadar burs başvurularını yapmaları isteniyor. 22 Kasım'da ise mülakat yapılacak.

  FİNLANDİYA

  Türkiye'deki herhangi bir üniversitede lisansüstü eğitimi gören öğrencilere ve araştırma görevlilerine toplam 18 ay süreli araştırma bursu veriyor. Burslar dört-dokuz aylık sürelere bölünebiliyor. Bursiyer adaylarının 35 yaşından gün almamış olması ve çok iyi derecede İngilizce bilmeleri gerekiyor. Aylık dört bin 100 Fin Markkası burs alacak öğrencilerin Finlandiya'daki bir şniversiteden veya araştırma kurumundan akseptans temin etmeleri isteniyor. 21 Kasım burs başvuruları için son gün. Adaylar 27 Kasım'da son eleme için mülakata alınacaklar.

  NORVEÇ

  İyi derecede İngilizce veya İskandinav dillerinden birisini bilenlerin başvurabileceği bursların süreleri bir ile 10 ay arasında değişiyor. Burslardan 40 yaşından gün almamış, bir şniversitede en az iki yıldır lisansşstş eğitimi alan ş'ğrenciler, araştırma görevlileri veya ş'ğretim gş'revlileri yararlanabiliyor. Bursiyerlere ulaşım, beslenme gibi masraflarını karşılamaları için aylık altı bin 400 Norveç Kronu verilecek. Burslara son başvuru tarihi 23 Kasım. Mülakat sınavı ise 29 Kasım'da yapılacak.

  SLOVAKYA

  İngilizce, Almanca veya Fransızca'yı iyi derecede bilen doktora eğitimi yapan iki öğrenciye burs veriyor. Bursiyerlere aylık olarak 120 dolar verilecek. Burslar için son başvuru tarihi 29 Kasım, bursiyerler 4 Aralık'ta son değerlendirme için mülakata tabi tutulacak.

  HIRVATiSTAN

  Üniversite eğitimini başarıyla tamamlamış, lisans alanlarında araştırma yapmak isteyen iki öğrenciye sekizer aylık araştırma bursu, birer aylık beş adet Hırvat dili bursu veriyor. Dil bursuna Türkiye'deki yüksek öğretim kurumlarında dördüncü dönemini tamamlanmış öğrenciler başvurabiliyor. Bursiyerlerin öğrenci yurdunda barınma, yiyecek ve şehir içi ulaşım giderleri ve 100 marklık cep harçlığı Hırvat makamlarınca karşılanacak. 3 Aralık'a kadar bursiyer adaylarının Milli Eğitim Bakanlığı'na başvurması gerekiyor. Adaylar 6 Aralık'ta mülakata alınacaklar.

  MEKSiKA

  İspanyolca'yı iyi derecede bilenlere iki adet araştırma veya yüksek lisans bursu veriyor. Meksika'daki bir şniversiteden akseptans temin edenler tercih edilecekler. Meksika'da araştırma yapmak isteyenlerin en son 5 Aralık tarihine kadar başvuruda bulunması gerekiyor. Bursiyer adayları 11 Aralık'ta mülakata çağrılacaklar.

  MOĞOLİSTAN

  Çalışma alanları Moğol yetkililer tarafından sonradan belirlenecek olan sekizer aylık beş adet araştırma bursuna çok iyi derecede İngilizce bilenler başvurabilecek. Bursiyerler önceden hazırlanan öğrenci yurtlarında kalacak. Dersler 1 Eylül 2002'de başlayacak. Burs başvuruları için 7 Aralık son gün. Adaylar 13 Aralık'ta mülakat sınavına tabi tutulacak.

  SURİYE

  Suriye Arap Dili Enstitüsü'nde dil bilgilerini geliştirmek isteyen 17 kişiye birer yıl süreli burs veriyor. Üniversitelerin Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün son sınıfında okuyan öğrenciler de burslara başvurabilecek. Bursiyerlere aylık 50 dolar karşılığı iki bin 500 Suriye Lirası verilecek. Burstan yararlanmak isteyen öğrencilerin 12 Aralık'a kadar başvurularını yapmaları gerekiyor. Adaylar 20 Aralık'ta mülakat sınavına alınacak.

  ÜRDÜN

  Arap Dili ve Edebiyatı alanında araştırma yapmak isteyen 15 öğrenciye birer yıl süreli burs veriyor. Aylık 75 Ürdün Dinarı burs alacak öğrencilerin çok iyi derecede İngilizce veya Arapça bilmeleri gerekiyor. Burs başvuruları için 21 Aralık son gün. Bursiyer adaylarının mülakat sınavı 25 Aralık'ta.

  KUVEYT

  Kuveyt Üniversitesi Dil Öğretim Merkezi'nde Arapşa dil bilgilerini geliştirmek isteyen dört öğrenciye burs veriyor. Bursiyerlerin 30 yaşından gün almamış ve iyi derecede Arapça bilmeleri gerekiyor. Adayların masrafları Kuveyt Hükümeti tarafından karşılanacak. 21 Aralık'a kadar başvurularını yapması gereken bursiyerler 27 Aralık'ta mülakat sınavına alınacaklar.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı