Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yurtdışındaki kazanç ve paralar için son haftalar

YURTDIŞINDA parası ve geliri olan ne çok kişi varmış.

Soruların ardı arkası kesilmiyor.
Soru sahiplerinin çoğu bir yakını için sorduğunu belirtmeyi de ihmal etmiyor.

NE KADAR İYİ İNSAN VAR

“Bir arkadaşım merak ediyor. Sizden sormamı rica etti” diye başlayan sorular, Torba Yasa uzatılınca tekrar hızlandı.
Sorular, ağırlıklı olarak üç grupta toplanıyor:
“Bir tanıdığımın yurt dışında, şu kadar milyon doları var. Torba Yasa’dan yararlanıp getirebilir mi? Beyanda bulunup parayı getirmese ya da bir kısmını getirse olur mu?”
“Arkadaşımın, yurt dışında elde ettiği geliri var. Hala da gelir elde etmeye devam ediyor. Bunları hiç beyan etmemiş. Torba Yasa’dan nasıl yararlanabilir?”
“Türkiye’ye yurt dışından para getirildiğinde, ‘Nereden buldun?’ diye sorulur mu?”
En kısa olanından başlayarak, soruları yanıtlayalım.

NEREDEN BULDUN?

Yurt dışından getirilecek olan paralara “Nereden buldun?” diye sorulması mümkün değil.
Nedenine gelince;
“Bu paraları nasıl edindin? Yaptığın harcamaların ve her türlü tasarruflarının (mallar dahil) kaynağı ne?” diye sorulması ve vergilendirmesiyle ilgili yasa maddeleri (GVK Md. 82/2 ve VUK Md. 30/7) 1 Ocak 2003 itibariyle kaldırıldı (Bkz. 9.1.2003 Tarihli R.Gazete’de yayımlanan 4783 Sayılı Kanunun 7. ve 9. maddeleri).
Ancak bu paraların 2006-2010 dönemi getirisinin, Türkiye’de gelir vergisi yönünden beyan edilip edilmediği sorulabilir.

YURTDIŞINDAKİ PARA

Torba Yasa’da, yurt dışından getirilecek paralarla ilgili özel bir düzenleme yok. Ancak Torba Yasa’da “matrah artırımı” diye bir düzenleme var. Bundan yararlanınca, sorun çözümleniyor.
1. Türkiye’de Vergi Mükellefi Olmayanlar:
2006-2009 dönemi için matrah artırımı yapıp, yurt dışındaki paranın tutarı ne olursa olsun, 5.776 TL vergi ödeyecekler.
Kendilerinden, bu dönemlerle ilgili olarak ayrıca 1 TL dahi vergi istenmeyecek.
Yurt dışındaki paranın 2010 yılı gelirlerini de “pişmanlıkla” beyan edip, tahakkuk eden vergiyi cezasız ödeyecekler, o kadar…
2. Türkiye’de Vergi Mükellefi Olanlar:
2006-2009 dönemi için beyan ettikleri matrahı, her yıl için belli oranda (yani yüzde 15-30 oranında) artıracaklar. Artırdıkları matrahın yüzde 20’sini (o yıllarda vergilerini düzenli ödemişlerse yüzde 15’ini) vergi olarak ödeyecekler. 2010 yılı gelirlerini de pişmanlıkla beyan edip, vergisini cezasız olarak ödeyecekler.
Yukarıdaki iki durumda da yurt dışındaki paraların tamamının ya da bir kısmının Türkiye’ye getirilmesi zorunlu değil. Ancak, yurt dışında bulunan paranın (getirilmese dahi) bundan böyle her yıl itibariyle getirisinin (faiz vs.), Türkiye’de beyan edilip, gelir vergisinin ödenmesi gerekiyor.

YURTDIŞI GELİRİ

Yurtdışında elde ettiği geliri beyan etmeyenler için de yukarıdaki açıklama aynen geçerli. Yani yukarıdaki iki ayrı durumdan hangisine giriyorlarsa, 2006-2009 dönemi için matrah artırımı yapacaklar.
2010 yılı gelirlerini de “pişmanlıkla” beyan edip, cezasız gelir vergisi ödeyecekler. İzleyen yıllarda da (varsa) yine gelirlerini beyan edecekler.
O kadar.
Yurtdışındaki paralar ve gelirler için 31 Mayıs 2011 son gün. Bu süre bir daha uzatılmayacak. Ona göre...

X