Yurtdışındaki hareket Türkiye'yi de vurdu

hurriyet.com.tr /EKONOMİ
20.05.2010 - 17:42 | Son Güncelleme:

Uluslararası piyasalardaki dalgalanma Türkiye'yi kötü vurdu. İMKB Ulusal 100 Endeksi günü yüzde 4.4 düşüşle 54.449 seviyesinden tamamlarken, dolar ise 1.60 TL ile son bir yılın zirvesine tırmandı.

Almanya'nın Salı akşamı açıkladığı açığa satış yasağının piyasalar tarafından olumsuz algılanmasının ardından yurtdışı borsalarda yaşanan düşüşler, dün tatil nedeniyle kapalı olan İMKB'ye bugün yansıdı.

Açılıştan itibaren satışların etkili olduğu borsa genelde yüzde 1.5-2.5 kayıplarla seyretti. Ancak seansın sonlarına doğru ABD borsalarının yüzde 3'e varan düşüşlerşe açılması, yeni bir satış dalgasına neden oldu.

55 bine yakın seyreden borsa bir anda 54 binli seviyelerin alt sınırına doğru hareketlendi. Borsada kapanış ise yüzde 4.4 düşüşle 54.449 seviyesinden gerçekleşti.

51 BİN 500'E KADAR İNEBİLİRİZ 

Piyasanın tamamen yurtdışına bağlı hareket ettiğini belirten uzmanlar, Avrupa'daki borç krizinin yayılacağına yönelik endişelerinin olumsuz etkilemeye devam ettiğini belirtiyor. Riskten kaçış eğilimi ile birlikte paranın dolara kaçtığını belirten uzmanlar, böylece bir taraftan borsada keskin düşüşler meydana geldiğini, diğer taraftan da doların hızla yükseldiğini belirtiyor.

Oyak Yatırım Menkul Değerler Müdür Yardımcısı Alper Erginol, Foreks'e yaptığı açıklamada, Avrupa ekonomilerinin ve bankaların durumunun sanıldığından daha kötü olabileceğine yönelik kaygılarla piyasalarda riskten kaçış eğilimi olduğunu belirtti. Borsanın yurtdışı tarafındaki satıcılı seyre gecikmeli olarak katıldığını anlatan Erginol, "Trendimiz şu anda aşağı yönlü. Geçen hafta içinde 52 bin 500 puanı görmüş ve hızlı toparlanmıştık. Dolayısıyla bu seviyenin kırılma potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz. Böyle bir durumda İMKB'de satış sürecinin 51 bin 500'lere kadar devam edebileceğini söyleyebiliriz" dedi.

DOLAR SON BİR YILIN ZİRVESİNDE

Piyasadaki oynaklık içeride Türk Lirasını da vurdu. Güne 1.57 TL seviyeleinden başlayan dolar, gün sonuna doğru yeni bir atakla 1.60 TL'ye yükseldi. Dolar böylece 4 Mayıs 2009'dan bu yana ilk kez 1.602lı seviyelere yükselmiş oldu.

Euro da içeride 1.9630 TL'ye kadar tırmandı.

AVRUPA'DA SERT DÜŞÜŞ

Dün Almanya'nın işaret fişeğini yakmasının ardından bugün de borç krizi ile ilgili endişeler yurtdışı borsaları sarstı. Almanya, Fransa ve İngiltere'de yüzde 32ü aşan düşüşler yaşandı. ABD'de ise açılışta yüzde 2.8 değer yitiren borsanın kaybı daha sonra yüzde 2.2'lere geriledi.

Euro/dolar paritesi ise akşam saatlerinde yüzde 0.5 düşüşle 1.2350-60 bandında hareket etti. 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı