Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yurtdışındaki ateş piyasaları vurdu

  hurriyet.com.tr
  26.07.2007 - 15:26 | Son Güncelleme: 26.07.2007 - 15:30

  Yurtdışı borsalarda ABD mortgage tahvillerine yönelik yaşanan endişelerden kaynaklanan satış baskısı İMKB'yi de vuruyor.

  Endeks ikinci seansın ortalarına gelinirken destek bölgelerini teker teker kırdı ve 53 binin altına indi. Hisse senetlerinin ortalama yüzde 4 değer kaybettiği borsada endeks 52 bin 500 seviyesinde tutunmaya çalışıyor.

  Borsadaki hareketi değerlendiren uzmanlar, öncelikle yurtdışı piyasalara dikkat çekiyor. ABD mortgage kredilerine yönelik endişelerin dış piyasalarda olumsuz bir etki yarattığını kaydeden uzmanlar, bu paralelde tüm dünya borsalarına satış geldiğini ifade ediyor. Ayrıca ABD konut piyasasına yönelik olarak ABD Amro'nun yan kuruluşunun iki fonu kapattığına yönelik haberler de düşüşü derinleştirdi. İMKB yaklaşık yüzde 4 değer kaybederken, Paris, Almanya ve İngiltere borsalarında da yüzde 1'in üzerinde kayıplar yaşanıyor. İMKB'nin son haftalarda çok üstün bir performans gösterdiğini belirten uzmanlar, şimdi de yaşanan düşüşün diğer borsalardan daha fazla olduğunu söylüyor.

  Borsadaki yükselişte içeride siyasi risklere ilişkin beklentilerin de etkili olduğu görülüyor. Özellikle cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde yatırımcıların biraz daha 'bekle-gör' havasına girebileceğini kaydeden uzmanlar, siyasi alandaki gelişmelerin yakından izleneceği belirtiyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminde uzlaşı sağlanacağına yönelik işaretler kuvvetlenirse, İMKB'de de hızlı bir toparlanma olabilir.

  İçerideki siyasi gelişmeler bir tarafa, borsada asıl olarak yönü yurtdışındaki gelişmeler belirliyor. Dünyadaki fazla global likidite borsalara yöneldiği zaman, İMKB de bundan payını alıyor. Ancak bugün yaşadığımız gibi dünyada risk algılamasının arttığı durumlarda, İMKB'de sert satışlar izleniyor. Önümüzdeki dönemde de borsanın esas rotasının yurtdışı olacağının altını çizen uzmanlar, bu nedenle dışarıdaki hareketlerin yakından izlenmesini öneriyor. Özellikle ABD'den gelecek olan büyüme, işsizlik ve konut verileri gibi rakamlar, piyasaların yön belirleme arayışında etkili olacak.

  PANİK YOK

  Dundas Ünlü Menkul Değerler Portföy Yöneticisi Murat Emrali, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, şu anda piyasalarda yurtdışı kaynaklı risklerin fiyatladığını söyledi. "Hızlı yükselişin düşüşü de hızlı oluyor" diyen Emrali, bundan sonra yurtdışındaki gelişmelerin izleneceğini belirtti. Emrali, "ben bir düşüş trendine girdiğimizi zannetmiyorum. Yaşanan hareket bir düzeltme niteliğinde. Düşüş 50 bin-51 bine kadar sürebilir ama yurtiçindeki olumlu hava sonrasında tekrar satın alınabilir" diye konuştu.  

  Global Menkul Değerler'in raporunda da endeksin 51 bin 700 22 günlük ortalama seviyesinin üzerinde 52 bin-52 bin 100 seviyelerini destek haline getireceği öngörüldü. Raporda, "İkincil trendin 53 bin 300 ve 53 bin 700 seviyelerini denemek üzere hareket etme olasılığı yüksektir" ifadesi kullanıldı.

  DOLAR YÜKSELİYOR

  Borsadaki düşüş devam ederken, dolar tarafında ise hızlı bir yukarı hareket izleniyor. Tek parti hükümeti ile birlikte düşüşe geçen dolar, bugün üç günlük kayıplarını geri aldı ve 1.28 seviyesine yöneldi. Dolar kuru yüzde 2.5 artışla 1.2760 YTL seviyesinde bulunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı