« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yurtdışında hayatını kaybeden 5. dağcı

Gürcistan'da Büyük Kafkasların en büyük doruklarından birisi olan 5033 metre yüksekliğindeki Kazbek Dağı'na tırmanırken buzda kayan Türk dağcı Emre Kuruoğlu, yurtdışında hayatını kaybeden 5. dağcımız oldu.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Dağ sevdası yüzünden yurtdışında hayatını kaybeden dağcı sayımız, Emre Kuruoğlu'nun kaybından sonra 5'e ulaştı.

Dağcılarımız yurtdışında ilk kaybını 2002 yılında verdi. Rusya'nın Kafkasya bölgesindeki Elbruz Dağına tırmanan Ali Kepenk, solunum yetmezliği sonucu hayatını kaybetti.

Uğur Uluocak 2003 yılında Kırgızistan'da Alaarça Dağı'na tırmanırken tutunduğu kayanın kopması sonucu öldü.

Çin sınırı yakınlarındaki 7 bin 300 metre yüksekliğindeki Tanrı Dağları'na tırmanırken 6 bin 800 metre yükseklikte dengesini kaybederek bin 200 metrelik uçuruma düşerek hayatını kaybeden Hakan Güvenç ise kaybettiğimiz 3. dağcımız oldu.

Sertaç Olgun adlı dağcımız da 2007 yılında Kanada'nın Slessa Dağı'na tırmanış yaparken, üzerine tutunduğu buz kütlesinin kayması sonucu buzul çatlağına düşerek hayatını kaybetti.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi öğrencilerinden Emre Kuruoğlu ise Gürcistan'ın başkenti Tiflis yakınlarındaki Kazbek Dağı'na tırmanırken dün akşam buzdan kayarak vadiye düştü ve olay yerinde hayatını kaybetti.
Cenazesinin Türkiye'ye getirilmesi için işlemleri süren Emre Kuruoğlu ile yurtdışında hayatını kaybeden dağcı sayımız 5'e ulaştı.

Türkiyede ise 1956 yılında meydana gelen ilk ölümlü dağ kazasından bu yana toplam 50 dağcımız hayatını kaybetti.

Bunları da Beğenebilirsiniz