Gündem Haberleri

  Yurtdışına atanacaklarda kanaate bakılacak

  Hürriyet Haber
  02.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Yurtdışında görevlendirilecek personel ile ilgili iki ayrı yönetmelik değişikliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Başbakanlık tarafından yapılan yönetmelik değişikliği ile "olumsuz sicil"in hükmü üç yılla sınırlandırılırken içeriği genişletildi. Düzenlemeye göre artık olumsuz kanaat de yurtdışı görevlendirmede dikkate alınacak.

  Yurtdışında Görevlendirilecek Memurların Seçim Esaslarına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'e göre, durumları, kurumlarının teşkilat kanunları ile yönetmelikleri ve bu yönetmeliğe uygun olarak çıkarılacak yönetmeliklere uymayanlar veya bu niteliklerini kaybedenler yurtdışı görevlere atanamayacak.

  Devletin güven ve itibarına gölge düşürenler, bölücü teşkilatlarla işbirliği yapanlar, içki, kumar ve uyuşturucu alışkanlığı bulunanlar da yurtdışında görevlendirilemeyecek. Daha önceki hüküm, "Başarısızlığı veya temsil yeteneği veya göreve liyakatı ile ilgili olumsuz sicil alanlar" ifadesini içeriyordu.

  Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Yurtdışında Sürekli Görevlendireceği Personel Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'e göre ise yurtdışına sürekli atanacak personelde ''son üç yıllık sicil ve kanaatlarının müspet olması'' koşulu aranacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı