Yurtdışı ‘alo’nun yıllık faturası 138 trilyon

Hürriyet Haber
29 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 29 Nisan 1998 - 00:01

Türk Telekom Genel Müdürlüğü, 1997 yılında Türkiye'den yurtdışına açılan telefonların toplam tutarının 1 milyar marka (138 trilyon lira) ulaştığını açıkladı. Bu görüşmelerin yüzde 61'i Almanya ile yapıldı.

1997 yılında Türkiye'den yapılan uluslararası telefon görüşmesi tutarının 1 milyar marka (138 trilyon lira) ulaştığı açıklandı. Türk Telekom Genel Müdürlüğü, geçen yıl Türkiye'den yurtdışıyla yapılan telefon görüşmeleri 256 milyon 554 bin dakikayı bulduğunu bildirdi. Yurt dışından Türkiye'ye açılan telefonların süresi ise 544 milyon 988 bin dakika olarak belirlendi. Bu görüşmelerin parasal tutarı da 1.5 milyar mark (210 trilyon lira) olarak hesaplandı.

ALMANYA İLK SIRADA

Türkiye'den yurt dışıyla yapılan telefon görüşmelerinin büyük bölümü, yaklaşık 2.5 milyon Türk'ün yaşadığı Almanya ile gerçekleştirildi. Almanya'yla yapılan görüşmelerin toplam yurt dışı görüşmelerdeki payı yüzde 61 oldu. Almanya'yı yüzde 12.3'lük oranla İngiltere, yüzde 9.7 ile Fransa, yüzde 7.7 ile de Hollanda izledi.

Yurt dışından Türkiye ile yapılan telefon görüşmelerinin de yüzde 67'si Almanya'dan gerçekleştirildi. Bu ülkeyi, toplamda yüzde 10.1'lik payla İngiltere, yüzde 9.1'le ABD ve yüzde 7.1'le Fransa izledi.

Uluslararası telefon görüşmelerinin ulaştığı parasal hacim, Türk Telekom'a alternatif olmaya hazırlanan telekomünikasyon şirketlerinin de iştahını kabartıyor. Internet üzerinden telefon görüşmesi pazarlamaya hazırlanan bazı kuruluşlar, özellikle Almanya'ya yönelik telefon görüşmelerinin önemli bölümünü Türk telekom'dan almayı hedefliyor. Bu şirketler, Almanya ve Türkiye'ye kuracakları iş istasyonları ile, Internet üzerinden karşılıklı ses transferi yaparak, telefon görüşmesi sağlamayı planlıyorlar. Bu tür telefon görüşmeleri, Türk Telekom'un uluslararası ücretlendirmesinden yüzde 80 daha ucuza gerçekleştirilebiliyor. Bu sistemde, telefon kullanıcıları, uluslararası görüşmelerini şehiriçi telefon ücretiyle yapabiliyorlar.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı