Yurtbank: Bankaların tamamı yakın izlemede

Hürriyet Haber
11 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ocak 1999 - 00:01

Bankaların tamamının yakın izlemede olduğunu söyleyen Yurtbank Genel Müdürü Engin Aras, gerekli tedbirlerin alındığını ve bu nedenle bankacılık sektöründe vahim bir gelişme beklemediğini söyledi.

Yurtbank Genel Müdürü Engin Aras, bankaların tamamının, yakın izleme altında olduğunu, kamu otoritesinin herhangi bir krize karşı gereken tedbirleri aldığını ve bu nedenle, bankacılık sektöründe vahim bir gelişme beklemediğini söyledi.

Hazine Müsteşarlığı Banka ve Kambiyo Genel Müdürlüğü'nü de bir süre yürüten Engin Aras, bankacılık sektörünün durumu konusunda, yaptığı açıklamada, bankaların sıkışan sendikasyon kredilerinde bir düzelme meydana geldiğini bildirdi.

Bankacılık sektöründeki işlerin açılacağını vurgulayan Aras, reel sektördeki krizin, temelde, bankaların kredi musluklarının kısılmasından kaynaklandığını, fakat dış kaynak girişiyle birlikte, reel sektördeki krizin aşılabileceği görüşünü öne sürdü.

FAİZLER ÇOK YÜKSEK

Faizlerin çok yüksek olduğunu da vurgulayan Aras, faiz oranları yükseldiğinde, bankaların artan maliyeti müşterilerine yansıtacağını belirterek, bu durumun sürdürülemez olduğunu ifade etti.

Reel faizlerin yüksekliğinin siyasi istikrara bağlı olduğunu vurgulayan Aras, siyasi istikrarın sağlanması durumunda reel faizlerin düşmeye başlayacağını da kaydetti.

Bankaların tamamının yakın izleme altında olduğunu, kamu otoritesinin, herhangi bir krize karşı gereken tedbirleri aldığını belirten Aras, bankacılık sektöründe vahim bir gelişme beklemediğini belirtti.

Bankacılık sektöründe bir sorun olması durumunda bile, bundan en az etkilenecek kesimin mudiler olduğuna değinen Engin Aras, mevduat için yüzde 100'lük devlet garantisi olduğunu hatırlatarak, bu güvence olduğu sürece, mudilere yönelik bir sorun bulunmadığını, rahat olmaları gerektiğini ifade etti.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı