AMASYA HABERLERİ

Yurtayder’den ‘İşte Ben’ Projesi

IHA
21.10.2015 - 11:59Son Güncelleme :

VALİ ÇOMAKYEKİN, DEVLETİN SON YILLARDA KORUMA ALTINDA OLAN GENÇLERE YÖNELİK ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPTIĞINI SÖYLEDİ.

IHA

Amasya Yetiştirme Yurdundan Ayrılanlar Derneği (YURTAYDER), Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle yetiştirme yurdunda kalan gençlere yönelik olarak hazırlanan ‘İşte Ben’ projesinin tanıtımı yapıldı.
Programa Amasya Valisi İbrahim Halil Çomaktekin, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Erdem, Emniyet Müdürü Mehmet Artunay, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sadi Ergin, Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Güneş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri A. Faruk Aykutlu, diğer yetkililer ve dernek üyeleri katıldı.
Programa katılanlara teşekkür eden YURTAYDER Başkanı Özcan Sorhan kendileri gibi yetiştirme yurtlarında, devlet koruması altında büyüyen gençleri bir araya getirmek ve onlara sosyal yaşamda destek olmak adına çalışmalar yürüttüklerini, ‘İşte Ben’ projesinin de bunlardan biri olduğunu söyledi.
Devlet koruması altında yaklaşık 14 bin çocuk ve gencin bulunduğunu belirten proje yürütücüsü Davut Elmacı da, “Her yıl yüzlerce genç koruma altından ayrılarak iş hayatına ve toplumsal hayata katılmaktadır. 2014 Aralık ayında 2 bin 375, 2015 Mayıs ayında 3 bin 163 kişinin ataması yapıldı. Bu gençler iş hayatına ve toplumsal hayata geçiş sürecinde çeşitli sorunlarla karşılaşıyor. Projenin amacı koruma altında yetişen gençlerin iş hayatına uyumlarının artırılmasıdır. Özel amaçları ise iş hayatında başarılı olmalarına yönelik potansiyellerini açığa çıkarmak, motivasyonlarını artırmak, yöneticileri koruma altındaki gençler hakkında bilgilendirmek, koruma altındaki gençlerin iş hayatında karşılaştığı sorunları ortaya koymak ve çözüm önerileri geliştirmektir” dedi.
Elmacı, sorun tespiti ve analiz çalışmalarının ardından çalıştay, işe uyum eğitimleri ile piknik ve kariyer etkinlikleri de düzenlemeyi planladıklarını anlattı.
Devletin sosyal devlet olmanın gereği olarak, değişik sebeplerden dolayı ailelerinden ayrı kalıp, devletin koruması altına alınan gençlere sahip çıkma ve onları hayata hazırlama konusunda çok önemli mesafeler kat ettiğini vurgulayan Vali Çomaktekin de, “Devletimiz bu değerli gençlerimizi ve çocuklarımızı kimseye muhtaç etmeden en iyi imkanlarla yetiştirmeye gayret ediyor. Genelde bu yurtlarda yetişenler toplumun ayrılmaz bir parçası olduklarını, fakat toplumsal hayatla arzu ettikleri kadar iç içe olamadıklarını söylüyorlar. Sevgili çocuklarımız sadece yurtlarda kalmıyor, toplumun içinde kendilerine sağlanan evlerde de öz güveni yüksek olarak yetişiyor. Çocuklarımızın her türlü maddi ihyacının karşılanarak, onların kişisel gelişimlerinin arttırılması ve toplumla uyumlu bir şekilde yetiştirilmeleri önemlidir. Onların hayat boyunca başarılı olabilmeleri ve hayata tutunmaları için devletimiz önemli tedbirler almıştır. Yurtlardan ayrıldıklarında kamuda istihdam edilebilmeleri için yasal düzenlemeler yapılmıştır” diye konuştu.
Çocukların hayata tutunabilmesi için devletin himayesi altındayken alacakları eğitimin çok önemli olduğuna değinen Çomaktekin, “Çocuklarımız milli ve manevi değerlerle donatılarak, ne kadar iyi eğitim alabilirlerse, kültür düzeyleri ve öz güvenleri de o kadar yüksek olacaktır. Bizlere düşen görevde onların iyi yetişmeleri için gayret göstermektir. Yaşantılarında bir sıkıntı ile karşı karşıya kalıyorlarsa bilin ki bizlerin de bu durumda bir payı vardır. Yetiştirme yurdundan ayrılan kardeşlerimizin kurdukları bu dernek önemli bir sivil toplum kuruluşudur. Çünkü bu derneği kuran kardeşlerimiz bu işin içinden geldikleri için, eksiklikleri devlete ve ilgili kurumlara daha sağlıklı bir şekilde iletebileceklerdir. Bu projede yer alacak bütün kamu görevlilerine, Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğümüze, dernek temsilcilerine şükranlarımı sunuyor, projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Amasya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Amasya ilinden Yurtayder’den ‘İşte Ben’ Projesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ekim 2015 tarihinde saat 11 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yurtayder’den ‘İşte Ben’ Projesi haberi güncellenecektir.

AMASYA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:40
 • Guneş
  07:25
 • Öğle
  12:34
 • İkindi
  15:05
 • Akşam
  17:22
 • Yatsı
  18:55
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı