Dünya Haberleri

  Yurt dışında ilk kez böyle bir kurs düzenlendi

  AA
  16.06.2017 - 10:17 | Son Güncelleme:

  Fransa’nın Strazburg kentinde açılan ve yurt dışında ilk kez düzenlenen bir çalışma olan Türk öğrencilere yönelik ‘Türkçeyi güzel konuşma, drama ve diksiyon kursu’nu başarıyla bitiren öğrencilerin diplomaları verildi.

  TÜRKİYE tarafından Fransa’da görevlendirilen Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmeni Şevket Tüfekçi’nin verdiği derslere katılan 9-13 yaşları arasındaki 7 öğrenci ve ailelerinin katıldığı tören Strazburg Başkonsolosluğunda yapıldı. Strazburg Başkonsolosu Özgür Çınar’ın elinden madalya ve diplomalarını alan öğrenciler, kısa sürede Türkçeyi güzel konuşma ve atasözleri ve deyimleri öğrendiklerini belirterek, arkadaşları arasında daha güzel ve akıcı konuşma yarışmaları yaptıklarını anlattı. Çınar, öğrencilerin Türkçeyi güzel konuşmaya gayret etmeleri gerektiğini belirterek, başkonsolosluk olarak buna katkıda bulunmak amacıyla böyle bir kursu açtıklarını kaydetti.
  Strazburg Başkonsolosluğu Eğitim Ataşe Vekili Gül Etkin de gelecek dönemlerde derslere katılan öğrenci sayısının katlanarak artmasını beklediklerini söyledi.

  OKUDUKLARI HİKAYELER DİNLETİLDİ

  Törende kursa katılan öğrenciler, Arda Darıcı, Arif Çelik, Cansın Darıcı, Gizem Bayazit, Tufan Bayazit, Fatih Çelik ve Gizem Yeşil’in sesinden kaydedilen kısa hikayeler dinletildi. Kurs öğretmeni Tüfekçi, “Yaşları 9 ila 13 arasında çocuklarımızın. Kasım ayından beri çalıştık. Projenin sonunda çocuklarımız bizlere dört masal seslendirdi, üçerli gruplar halinde. Bugün bu güzel çalışmalarının ödülünü aldılar. Kasım ayının başlarında ş’ler r’ler yani nerdeyse bütün harfler Fransızca çıkıyordu ama bugün çocuklarımız onu aştı” dedi.
  Kursa katılan öğrenciler, yaz tatili boyunca öğrendikleri tekerleme ve deyimleri tekrarlayarak yenilerini öğrenmeye çalışacaklarını söyledi.

  Etiketler: türkçe kursu , diploma
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı