ADANA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Yüreğir Ziraat Odası Vali Demirtaş’ı ağırladı

DHA
04.01.2018 - 16:20Son Güncelleme :
DHA

ADANA,(DHA)- ADANA Valisi Mahmut Demirtaş,  Çukurova çiftçisinin tecrübesinin Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu belirterek, “Bizim çiftçilerimizin biraz daha bilinçli ve şuurlu bir şekilde hareket etmesi lazım. Ne ekeceğini iyi bilmeli, bir üretim planı olmalı” dedi.
Vali Mahmut Demirtaş, Yüreğir Ziraat Odasını (YZO) ziyaret ederek Başkan Mehmet Akın Doğan, yönetim kurulu, meclis üyeleri  ve çiftçilerle bir araya geldi. Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel‘in de katıldığı ziyarette, Başkan Doğan ve Yüreğirli çiftçilerden tarımın durumu, sorunları, beklentileri ve çözüm önerileri  hakkında bilgi alan Vali Demirtaş, tarım sektörünün hem Türkiye hem de Adana için önemine dikkati çekti.
ÇİFTÇİMİZİN TECRÜBESİ YÜKSEK
Çukurova Bölgesi'nde üretim yapan çiftçilerin Türkiye ortalamasının üzerinde bir tecrübeye sahip olduğunun altını çizen Vali Demirtaş, “Bizim çiftçilerimizin biraz daha bilinçli ve şuurlu bir şekilde hareket etmesi lazım. Başta sinek olmak üzere zararlı haşerelerin üremesine neden olacak kalıntıları tarlada bırakmaması lazım. Ekilecek ürünün seçimini iyi yapmalısınız. Gelecek yıl ne ekersem para ederin hesabını yapmak zorundasınız. Mesela bu yıl bir ürün para ediyor, gelecek sezon herkes aynı ürünü ekiyor. Bu hataya düşmemek lazım” ifadelerini kullandı.
YZO Başkanı Mehmet Akın Doğan da bölge çitçisinin yaşadığı sıkıntılara değindi. Bu sezon narenciyenin altın dönemini yaşadığını, ancak bahçede çalıştıracak işçi bulamadıklarını belirten Başkan Doğan, “Adana’da narenciye üretiminin yüzde 55’ini bölgemiz karşılıyor. Yılın 365 günü ekim ve hasat yapılan bölgemizde tarlada çalıştıracak işçi bulmakta zorlanıyoruz” şeklinde konuştu.
Başkan Doğan, Adana'nın tarımın başkenti konumunda olduğuna işaret ederek, böyle önemli bir tarım merkezinde sebze, meyve kalıntı analiz laboratuvarı bulunmamasının büyük bir eksiklik ve sorun olduğunun da altını çizdi. Başkan Doğan, “İyi tarım uygulamasının yaygın olduğu bölgemizde çiftçilerimiz analiz yaptırmak için genellikle ürünlerini Mersin ve Antalya'daki laboratuvarlara gönderiyor. Ancak buralarda sadece 300 etken maddeye bakıldığı için daha kapsamlı bir rapor için ürünlerimizi Manisa’da bulunan ve 600 etken maddenin incelendiği laboratuvara göndermek zorunda kalıyoruz. Ürün başına 150 lira ödeme yapıyoruz. Kargo ücretini de dahil ettiğimizde çitçimizin sırtına ciddi bir yük biniyor. Bu nedenle Adana’da geniş kapsamlı bir laboratuvar kurulması için sizlerin desteğini istiyoruz” dedi.
Yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi veren Başkan Doğan, 22 bin kayıtlı üyesi bulunan Yüreğir Ziraat Odasının Türkiye'nin en büyük tarımsal örgütlerinden birisi olduğunu söyledi. Eğitim ve bilgilendirmelerle bölge çiftçisinin son gelişmeleri, çıkan kanun ve uygulamaları takip etmelerine olanak sağladıklarını dile getiren Başkan Doğan, yıl boyunca yapılan çalışmaları bir dergide topladıklarını kaydetti. Başkan Doğan, 3.500  adet olarak basılacak dergiyi Türkiye'nin her bölgesine göndereceklerini de sözlerine ekledi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yüreğir Ziraat Odası Vali Demirtaş’ı ağırladı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Ekim 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:21
 • Guneş
  06:41
 • Öğle
  12:30
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  18:08
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı