TEKİRDAĞ HABERLERİ

Yurdseven: Yüzbinlerce engelli evlerinde hepis hayatı yaşıyor

DHA
10 Mayıs 2017 - 15:42Son Güncelleme : 10 Mayıs 2017 - 15:43

Yurdseven: Yüzbinlerce engelli evlerinde hepis hayatı yaşıyor

DHA

 

Mehmet YİRUN/ÇORLU(Tekirdağ),(DHA) - TEKİRDAĞ'ın Çorlu İlçesi Sakatlar Derneği Başkanı Canan Yurdseven, Türkiye'de yaşayan milyonlarca engelli ve ailesi zor koşullarda yaşamakta olduğunu belirterek, "Bunların en başında toplum hayatına daha fazla katılabilme olanaklarının olmamasıdır. Yüz binlerce engelli çeşitli nedenlerle evlerinde hapis hayatı yaşamaya devam etmektedir" dedi.

Çorlu'da Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Sakatlar Derneği üyeleri, Atatürk Meydanı'nda etkinlik düzenledi. Atatürk anıtına çelenk sonulmasının ardından konuşan Sakatlar Derneği Başkanı  Canan Yurdseven, engellilerin toplum tarafından fark edilmek, yaşadıkları sorunlara çözüm bulabilmek umuduyla her alanda seslerini duyurabilmek, görünür olmak için çabaladığını söyledi. Yurdseven, "Geçmiş yıllara kısayla bugün artık engelliler toplumda daha fazla yer bulabilmektedir. Yine geçmişe oranla daha fazla olanağa, hizmete sahiptir. Bunlar ülkemiz ve engelliler adına sevindirici gelişmelerdir. Ancak engelliler hala çözüm bekleyen sorunları, dertleri bulunmaktadır. Bunların en başında toplum hayatına daha fazla katılabilme olanaklarının olmamasıdır. Yüzbinlerce engelli çeşitli nedenlerle evlerinde hapis hayatı yaşamaya devam etmektedir" dedi.

Yurdseven, yüz binlerce engellinin, insanca yaşam olanaklarından uzak ve yoksulluk içinde olduğunu belirterek, "Yollarımız, toplu taşım araçlarımız, hastanelerimiz dahil kamu hizmet binalarımız engellilerimizin erişimine uygun değildir. Engelli aylıkları, engelli ailelerine verilen evde bakım destekleri çok kısıtlıdır ve uygulamada eşitlik, adalet ilkeleri zedelenmektedir. Özellikle evde bakım hizmetlerinden yararlanmada getirilen kurallar, oldukça büyük bir engelli kesiminin bu haktan yararlanmasını engellemektedir. Birçok engelli, sürekli değişen kurallar nedeniyle yeterli ve gerekli sağlık hizmetine sahip değildir. Engellilerin almak zorunda oldukları ortez, protez, tekerlekli sandalye, işitme cihazı gibi yaşamı kolaylaştıran araç ve gereçlerin temini konusunda ciddi sıkıntılar bulunmaktadır. Şu anda uygulanan sistem, büyük sorunlara neden olmaktadır. Birçok kurum ve kuruluşun da önemli katkılarıyla engellilere yönelik toplumda farkındalık yaratma çabasına karşılık hala engellileri dışlayan yaklaşım ve davranışlar bizleri derinden yaralamaktadır. İstihdam alanından yasalarla konulmuş kotalar başta devlet olmak üzere işverenlerce uygulanmamakta, engellilerin çalışmasına olanak sağlanmamaktadır. Eğitim alanındaki öğretmenden alt yapıya eksik ve yetersizlikler engellilerin öğrenim hakkını büyük oranda kısıtlamakta, hayata atılmalarında ikinci bir engel daha yaratmaktadır.Engellilerin sorunları, aslında tüm toplumun sorunlarıdır. Bütün siyasi partilerin, bütün kurumların gündeminde olması gereken, hep birlikte akılcı ve kalıcı çözümler için ortak çalışmalar yapılmalıdır. Biz hep şunu söyledik, biz sadece herkesle eşit koşullarda yaşamak istiyoruz. Yardım edilen değil, hayatı birlikte üreten, birlikte paylaşan olmak istiyoruz. Biz sadece toplumdan ve yönetimlerden daha adil bir yaşam olanağı istiyoruz. Engelleri kaldırın, birlikte daha güzel bir dünyada yaşayalım" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden Yurdseven: Yüzbinlerce engelli evlerinde hepis hayatı yaşıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Mayıs 2017 tarihinde saat 15 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yurdseven: Yüzbinlerce engelli evlerinde hepis hayatı yaşıyor haberi güncellenecektir.

  TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:22
  • Guneş
   06:15
  • Öğle
   13:25
  • İkindi
   17:13
  • Akşam
   20:13
  • Yatsı
   21:51
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı