Gündem Haberleri

    Yunuslar teknelerden etkileniyor

    Hürriyet Haber
    29.04.2004 - 10:01 | Son Güncelleme:

    Nature dergisinde yayımlanan bir araştırma, yunusları gözlemleyen tur teknelerinin gürültüsünün, yunusların iletişimini bozabileceğini ortaya koydu.

    İngiliz ve Amerikalı bilim adamları, Washington eyaleti sularında yaşayan 3 yunusun türünün "şarkılarını" üç dönem boyunca (1977-81, 1989-92 ve 2001-2003) incelediler. Son dönem bulguları, bir günde 72 büyük teknenin ve 22 kayığın yunusların etrafında dolaştığını gösterdi.

     

    Bilim adamları, son araştırma döneminde, turistlerin yoğunluğuna bağlı olarak, yunusların sinyal gönderme sürelerinin uzadığını belirttiler.

     

    Araştırma, etrafı teknelerle "kuşatılan" yunusların, haberleşmek için gönderdikleri sinyallerin süresini yüzde 15 dolayında artırdıklarını ortaya koydu. Ayrıca, 1990 ile 2000 yılları arasında, bölgede gezen teknelerin sayısının 5 kat arttığı bildirildi.

     

    Yunusların "şarkısı", türün kendine özgü iletişim aracı olarak kabul ediliyor. Her yunus grubunun ayrı "şarkı"sı var. Araştırma raporuna göre, bu yunuslar, belli bir eşiği geçen insan gürültüsünü gidermek için davranışlarını buna göre ayarlıyorlar.

     

    Bilim adamları da, çevredeki gürültünün, tür için çok önemli olan sinyallerle karışabildiği uyarısında bulundular.

    Etiketler:
    

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı