MANİSA HABERLERİ

Yunusemre'de çilek üretimi yaygınlaşacak

DHA
28.03.2016 - 15:12Son Güncelleme :
DHA

MANİSA'nın Yunusemre Belediyesi, Yundağı Bölgesi'nde yapılan çilek üretimini yaygınlaştırmak amacıyla önce üretim merkezi kuracak, ardından eğitime ağırlık verilecek.
Yunusemre Belediyesi, Yuntdağı bölgesindeki mahallelerde çilek üretimini yaygınlaştırmak için kolları sıvadı. Küçük alanlarda çok üretim yaptırmayı hedefleyen belediye, ilk olarak üreticilerden Adil Obuz'un çilek serasını örnek model aldı. Yunusemre Belediye Başkan Danışmanı Kefaeddin Öz ile Kırsal Kalkınma Komisyonu Başkanı Mustafa Gürler, Obuz'un serasında inceleme yaptı.
Yuntdağı Bölgesi'nin sera çilekçiliğine elverişli bir bölge olduğunu belirten Öz, "İncelediğimiz serayı kendimize model alarak belediye olarak bir sera kurmayı hedefliyoruz. Kurduğumuz çilek serasında çilek üretimi yapmak isteyen bölge üreticisine eğitimler vereceğiz. Ayrıca seramızı kurana kadar çilek üretimiz Adil Obuz'un serasında uygulamalı eğitim vermeyi hedefliyoruz. Sera çilek üretimi nasıl yapılır, ortam nasıl oluşturulur, nasıl gelir getirir konularında üreticilerimize uygulamalı olarak eğitim vermeyi hedefliyoruz" diye konuştu.
Serada çilek üretiminin daha verimli olduğunu ifade eden Öz, "Normal çilek üretiminde bir fideden sadece bir kereye mahsus ürün alabiliyorsun. Ancak sera çileğinde ise bir fideden en az üç defa ürün kazanabiliyorsun. Ayrıca yılda bir kere değil, 3 defa ürün elde etmiş oluyorsun. Serada çilek üretiminin en önemli faydası ise az dönümden daha fazla ürün elde edebiliyoruz. Yani bir dönümden 5 dönümlük ürün elde edilebiliyor. İnanıyorum ki vereceğimiz eğitimler ile Yuntdağı Bölgesi'nde serada çilek üretimini yaygınlaştıracağız" diye konuştu.

İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Yunusemre'de çilek üretimi yaygınlaşacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2016 tarihinde saat 15 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yunusemre'de çilek üretimi yaygınlaşacak haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı