Ege Haberleri

  Yunus Tom için 1 Eylül alarmı

  Latif SANSÜR / KUŞADASI, (DHA)
  24.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KUŞADASI Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, rehabilitasyon sürecinden sonra Aydın’ın Kuşadası kıyılarını mesken tutan “Tom” adlı yunus için uyarıda bulundu.


   Av yasağının biteceği 1 Eylül’den sonra balıkçıların Tom’a zarar verebileceğinden endişe ettiklerini belirten Sürücü, yunusun yasal sahibi Born Free Vakfı’nın gereğini yapmasını ya da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın harakete geçmesini istedi.

  Umulmadık kaza olabilir
  Bahattin Sürücü, Kuşadası Körfezi’ne geldiği günden bu yana bazı bilinçsiz kişilerce elle beslendiği için tembelliğe alışan ve doğal avlanma ortamından uzaklaşan Tom’un, balık ağlarına zarar verdiği için balıkçıların şikayetlerine hedef olduğunu kaydetti. Sürücü, “Ada’lı balıkçılar zarar görmelerine rağmen bugüne kadar yunusa karşı hassas ve duyarlı davrandılar. Kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve diğer kuruluşlar Tom’un başına bir iş gelmemesi ve doğal olarak beslenme alışkanlığına tekrar dönmesi için ellerinden gelen yardımları yaptılar. Ancak 1 Eylül’de av mevsiminin açılmasıyla birlikte dışarıdan gelecek gırgır tekneleri körfeze dolacak. Tom, balık için teknelere gidebilir ve başına hiç umulmadık bir kaza gelebilir” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı