Ege Haberleri

EGE

  Yunus Emre'yi anma etkinliğindeki iftara on bin kişi katıldı

  Hasan YİĞEN, Hikmet SEPET / KULA (Manisa), (DHA)
  15.08.2012 - 10:36 | Son Güncelleme: 15.08.2012 - 10:36

  Manisa’nın Kula İlçesi'nde, geleneksel olarak düzenlenen ‘Yunus Emre'yi anma’ etkinlikleri kapsamında verilen iftar yemeğine on bin kişi katıldı.  İlçeye bağlı Emre Köyü'nde geleneksel olarak düzenlenen ‘Yunus Emre'yi anma’ etkinliği Ramazan ayına rastladığı için kapsamlı bir iftar yemeği gerçekleştirildi. İçerisinde hurma, zeytin, çorba, et, pilav ve tatlının bulunduğu yemeği alan vatandaşlar, kendileri için ayrılan masalarda iftarlarını açtı. İftar öncesi vatandaşlar, Yunus Emre ve Tabduk Emre'nin mezarı başında dua etti, Kur-an'ı Kerim okudu.
  Etkinliğe Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, AK Parti Milletvekili Uğur Aydemir, Manisa İl Emniyet Müdürü Yusuf Çetin, Kula Kaymakamı Yusuf Cıbır, Kula İlçe Belediye Başkanı Selim Aşkın, daire amirleri ile Denizli, Aydın, Kütahya, Afyon, Manisa, Uşak, Balıkesir ve İzmir’den vatandaşlar katıldı.
  Etkinlikte konuşan Kula Belediye Başkanı Selim Aşkın, “Yunus Emre, Türk milletinin yetiştirdiği en büyük tasavvuf erlerinden ve Türk dili ve edebiyatı tarihinin en büyük şairlerinden birisi. Bugün burada dünya kültür ve medeniyet tarihinde bir merhale olmuş, kültürümüzün en değerli yapı taşı olan Yunus Emre'yi her yıl olduğu gibi bu yılda bu mübarek Kadir Gecesi'nde bir kez daha anıyoruz” dedi. Aşkın “Yunus Emre, sadece yasadığı devrin değil, çağımız ve gelecek yüzyılların da ışık kaynağıdır. Allah ve cümle yaratılmışı içine alan sonsuz sevgisinden kaynaklanan fikirleri, dünya üzerinde insanlık var oldukça değerini koruyacaktır. Yunus Emre'nin amacı, sevgi yoluyla dünyada yasayan tüm insanların, hem kendileriyle hem evrenle kaynaşmasını sağlamak ve sonsuz yaşamda ebedi hayata doğmalarını sağlamaktır” dedi. “Ne mutlu Yunus'un mesajını işitip, bugün buraya gelenlere” diyen Aşkın, “Ne mutlu onun çilesini gönüllerinde duyup, yüreklerini bu sevda ile dağlayanlara. Kendisini tarihine, toplumuna adayanlara ve ne mutlu kalplerini dosta verip, kılıcını nefsinin ense kökünde sallayarak Hakka doğru sabırla yürüyenlere. Müjdeler olsun Yunus'un çiçekleri ile Anadolu'yu bürüyenlere. Yunus Emre’nin çağları aşan sesinin hala aynı tazeliğiyle kulaklarımızda çınlaması ve Yunus Emre'yi birlikte anmanın onuru bu etkinliğimize katılan herkesi teşekkür ediyorum” diye konuştu.
  Teravih namazının ardından Mevlüthan İsmail Coşar tarafından Kuran'ı Kerim okundu. Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi tarafından Elginkan Vakfı Başkanı Gaye Akçan'a Yunus Emre heykeli hediye edildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı