Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yunus Adam'ın sırrı

  hurriyet.com.tr
  17 Ağustos 2008 - 00:00Son Güncelleme : 15 Ağustos 2008 - 07:11

  Hayatının yarısı suda geçiyor, yunuslar gibi tek hareketle suyun altında 10 metre ilerleyebiliyor. Bunu başka insan yapamıyor. Doğuştan gelen sırrını ise annesi açıkladı.

  Yunus Adam rakip tanımıyor

  Her şeyi o harekete borçlu. Havuzun duvarına geldiğinde tek ayak hareketiyle suyun altında 10 metre ilerleyebilmesi ve bu hareketi başka insanların yapamaması ona üstünlük sağlıyor. Bunu bir tek yunuslar yapabiliyor. İşte bu yüzden ona "Yunus Adam" da deniliyor.

  Amerikalı yüzücü Michael Phelps, işte bu yüzden "Yunus Adam" olarak da anılıyor. Henüz 23 yaşında ama dün "Bütün zamanların en iyi atleti" oalark tarihe geçti. Çünkü suda rakip tanımıyor. Atina Olimpiyatları'nda 6 altın madalya kazanan genç sporcu, dün, Pekin Olimpiyatları'nın 5'inci gününda, 4. ve 5'inci altın madalyasını da kazandı. Yani 5 günde 5 madalya daha topladı. Bundan sonra üç kez daha yarışacak. Büyük ihtimalle de yine madalyaları toplayacak. Ancak dün de madalya rekoru ondaydı. Böylelikle 9 altın madalya sahibi hızlı koşu şampiyornu Carl Lewis'i ve yüzme şampiyornu Mark Spitz'i de geride bıraktı.

  TEDAVİ OLSUN DİYE YÜZMEYE GÖTÜRDÜLER, ŞAMPİYON OLDU

  "Yunus Adam" spor dünyasının bir numarası oldu ama bugünlere gelmesinin ardında bir sır var. İşte o sırrı annesi, Debbie Phelps açıkladı:

  "Michael çok inanılmaz bir çocuktu. Doğduğu andan itibaren aşırı derecede hareketliydi. 4-5 yaşlarına geldiğinde artık dayanılmaz derecede hareketliydi. Asla yerinde durmazdı, çenesi de durmazdı, sürekli sorular sorardı. Sürekli hareket halindeydi ve takip etmemiz imkansızdı. Doktora götürdük ve teşhiş konuldu. Evet, Michael'a Hiperaktivite ve Dikkat Yetersizliği teşhisi konuldu. İlaç tedavisine başladık. Yıllarca sürdü ama ilaçlar tek başına işe yaramadı. Doktor tavsiyesiyle yüzmeye götürdük. Böylelikle enerjisini boşaltabiliyordu."

  7 yaşında hiperaktivite teşhisi üzerine yüzmeye başlayan Michael Phelps 16 yaşında profesyonel yüzücü oldu. Haftada, toplam 80 bin metre yüzen "Yunus Adam" hayatının yarısını aslında suda geçiriyor.

  12 BİN KALORİLİK ÖZEL "DOMUZ DİYETİ"

  Michael Phelps'in başarısının ardında ayrıca günde 12 bin kalorilik özel olimpiyat diyeti de yatıyor. Phelps'in diyetini bilen Amerikan olimpik takımı buna "Domuz Diyeti" de diyor.

  Amerikan NBC televizyonuna demeç veren 23 yaşındaki Phelps, "Ye, uyu ve yüz. Bütün yaptığım bu. Vücut sistemime biraz kalori koymak ve dinlenmek yapabileceğim en iyi şey" dedi ve enerji seviyesini yüksek tutabilmek için tüm bu kalorilere gereksinimi olduğunu belirtti.

  Mukayese yapıldığında ve aynı yaşta ortalama bir erkeğin günde 2 bin kaloriye gereksinimi olduğu düşünüldüğünde aradaki büyük fark ortaya çıkıyor.

  Her öğün 4 bin kalori alan Phelps, güne, peynir, marul, domates, kızarmış soğan ve mayonezle dolu üç adet yağda pişmiş yumurtalı ekmek, 2 büyük fincan kahve, 5 yumurtalı omlet, bir tabak tahıl gevreği, pudra şekerli 3 dilim yumurtalı ekmek ve 3 adet çikolatalı krepten oluşan "Şampiyonlar Kahvaltısıyla" başlıyor.

  Phelps öğle yemeğinde, yaklaşık yarım kilo makarnayı gövdeye indirirken üstüne beyaz ekmekten hazırlanmış iki büyük domuz etli ve peynirli mayonezli sandviç ve bin kalorilik enerji içeceği tüketiyor.

  Amerikalı yüzücü akşam yemeğinde de yine karbonhidrat yüklemesi yaparak yarım kiloya yakın makarna ve bir büyük pizza yiyor, yanında da bin kalorilik bir başka enerji içeceği içiyor.   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı