Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yunanlılar Türkiye'ye gıpta ile bakıyor

  Hürriyet Haber
  15 Mayıs 2010 - 14:33Son Güncelleme : 15 Mayıs 2010 - 15:22

  Başbakan Erdoğan'ın Atina temasları kamuoyunda ilgiyle takip ediliyor. Kriz döneminde Yunanistan'ı ziyaret eden ilk lider olan Erdoğan'ın ziyaretini çok önemli bulan Yunanlılar, yaşadıklarını ekonomik felaketten siyasilerini sorumlu tutuyor. “Bizimkiler yolsuzlukla meşguldü, sizinkiler itibarınızı arttırdı” diyen Yunanlılar, Türkiye'ye gıpta ile bakıyor.

  Taksiciler rahatsız

   

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina ziyareti aslında en çok başkentin taksicilerini rahatsız etmiş durumda. Yunan taksiciler söylenmeden edemiyor. Güvenlik gerekçesiyle yolların kapatılmasından muzdaripler ama Erdoğan hükümetinin son dönemde ekonomi ve dış politikada kaydettiği ilerlemeye duydukları hayranlığı dile getirmeden de edemiyorlar.

   

  Erdoğan’a övgü

   

  Deutsche Welle, Atina'da halkın nabzını tuttu ve izlenimlerini yayınladı. Deutsche Welle'ye konuşan bir Yunanlı, “Bizimkiler yolsuzlukla meşguldü, sizinkiler itibarınızı arttırdı” diyor. Yunanlar yaşadıkları ekonomik felaketten siyasileri sorumlu tutuyor. “Hep aynı aileler, hep aynı çark işledi, çaldılar, şimdi de bizim sırtımıza yükleniyorlar” diyerek sitem ediyorlar.

   

  Halkların kardeşliği

   

  Bir kahvede gazetesini okuyan bir Yunanlı ise Türk ve Yunan halklarının düşman değil dost olduğunu söylüyor. Erdoğan’ın ziyareti sırasında çok önemli adım atılmasını beklediklerini aktarıyor ve büyük yük oluşturan savunma harcamalarının da kısıtlanması konusunda iki ülke liderinin iradelerini ortaya koymalarını istiyor.

   

  Tek fark 'din'

   

  Yunanlılar Türkiyeye gıpta ile bakıyor
             Dr. Ayfer Fındık
  İstanbul’da bir kongrede aldığı iş teklifi üzerine Yunanistan’a gelen Türk kökenli Alman vatandaşı Embriyolog Dr. Ayfer Fındık, üç aylığına gelip, beş yıldır yaşadığı Atina’da mutlu ve kendisini evinde hissediyor. Fındık, Yunanca’yı öğrenmiş hatta daha da geliştirmek istiyor. Türklerle Yunanların pek çok ortak yanları olduğunu söyleyen Fındık, “Benim gördüğüm tek fark bence bizim beş vakit namazda durmamız, onların da her kilise gördüklerinde istavroz çıkarmalarıdır” diyor.

   

  “Tanıdıkça korkular siliniyor”

   

  Yunanistan'da Türkiye’ye karşı son yıllarda sevgi ve ilginin sürekli arttığına dikkat çeken Ayfer Fındık, sadece bir kez olumsuz bir tavırla karşılaştığını anlatıyor: “Bir arkadaşla bir ortamda bulunduk ve benim Türk olduğumu öğrendikten sonra bana düşman diye hitap etti. Fakat akşamın sonunda ikimiz öpüşerek sarılarak vedalaştık. ‘Sen benim tanıdığım ilk Türksün, eğer tüm Türkler böyleyse benim hiçbir problemim yok' dedi. Burada da gördüğümüz gibi insanları tanıdıktan sonra korkularımız yok oluyor.”

   

  Fındık, Türk-Yunan yakınlaşmasını engelleyenlere, “Lütfen önümüzden çekilsinler. Halklar arasında büyük bir yakınlaşma isteği var. Eğer siyasiler de buna kulak verirse yakınlaşmamak için hiçbir sebep yok” sözleriyle sesleniyor.

   

  Gerilimin sorumlusu: Silah satanlar

   

  Yunanlıların büyük bir kısmı Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan sorunların silah satmak isteyen çevreler ve ülkelerden kaynaklandığı görüşünde. Bir spor salonunda çalışan ve daha önce Almanya’da yaşamış Kerasoula Koutoumpa da gerilimden birçok Yunanlı gibi dış güçleri sorumlu tutuyor. Koutoumpa görüşlerini şöyle aktarıyor:

   

  “Siyasi olarak gerilim var, halklar arasında sorun yok. Benim Türk arkadaşlarım var, Türklerle aynı evde yaşadım ve o kadar yakındık ki farklı bir ülkeden geldiklerini hissetmedim bile. Ayrıca bu gerilimin sorumlusu sadece iki ülkenin siyasetçileri değil. Amerika ve diğerlerinin de parmağı var ve işler güçleşiyor. Ekonomik olarak çıkar sağlanıyor. İki ülke siyasetçileri tek başlarına hareket etmiyor. Orduya daha az para ayrılmalı."

   

  İnsanların birbiriyle problemi yok

   

  Yunanlılar Türkiyeye gıpta ile bakıyor
                      Fide Köksal
  2006 yılının Nisan ayında Yunan televizyonunda yapılan 'Fame Story' adlı yetenek yarışması için iki aylığına Yunanistan’a gelen ve bu vesileyle tanınan bir simaya dönüşen Fide Köksal ise dört yıldır Atina’da yaşıyor. Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünden mezun olan ve ardından girdiği İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzikal Bölümü’nün ikinci sınıfındayken yarışma için okulu bırakıp Atina’ya gelen Fide Köksal, “İnsanların birbirleriyle hiçbir problemi yok. Hatta bana ‘hiçbir farkımız yok, dinlerimiz de aynı olsaymış biz bunca sene hiçbir sorun yaşamazmışız” diyor.

   

  “Herkesin kendilerine göre doğruları varmış”

   

  Türk gazinolarına benzer “Bouzoukia”larda popüler sanatçılarla sahne alan Fide Köksal, Dido Sotiriou'nun “Benden Selam Söyle Anadolu'ya” adlı televizyon dizisinde rol almış ve soundtrack’inde İzmirli Yarim ve Dertli Topraklar adlı şarkıların sözlerini yazmış ve seslendirmiş.

   

  Liderlere çağrı: Sanata ve kültüre ağırlık verin

   

  Fide Köksal, yakınlaşma sürecinde kültüre, eğitime ve sanata ağırlık verilmesi gerektiğini savunuyor. Köksal, çıktığı programlardan sonra aldığı tepkiyi ve önemini aktarıyor: “’Biz bu şarkıyı Yunanca söylüyoruz, ay bu benim ninemin anlattığı şarkı’ diyorlar. Yani bu insanların gözünün içinden sana akan sevgi. Neden o zaman sen bunu daha fazla ön plana çıkartmıyorsun. Konserler yap, karşılıklı sanatçılar gitsin gelsin, ortak konserler yapılsın.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı