Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yunanlı vekil: Türkleştirilen Pomaklara kürsü açılsın

  BRÜKSEL(ANKA)
  04 Temmuz 2007 - 09:25Son Güncelleme : 04 Temmuz 2007 - 09:25

  Avrupa Parlamentosu’nda “Yunanistan’da Pomaklar zorla Türkleştirildi, faşist uygulama son bulsun, AB, Demokritos Üniversitesi’nde Pomak Kürsüsü’nü desteklesin” şeklindeki isteğe, Avrupa Birliği Komisyonu’ndan “Böyle bir uygulamayı desteklemek için ne bir yasal temele, ne de bütçe yetkisine sahip değiliz” yanıtı geldi.

  AB Komisyonu’nun Çok Dillilik, Eğitim ve Kültürden Sorumlu Üyesi Jan Figel, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Bağımsızlık ve Demokrasi grubu üyesi Yunanlı Yorgo Karacaferis’in, “Zorla Türkleştirilen Yunan Pomakların kültürlerini korumak amacıyla” Trakya Demokritos Üniversitesi’nde açılması düşünülen “Pomak Dil Ve Kültürü Kürsüsü”ne ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı.

  AP Milletvekili Yorgo Karacaferis, önergesinde, Yunan devletinin, onyıllar boyunca anlamlı bir biçimde, kendi dillerini öğrenmeleri reddedilmek ve Türkçe öğrenmeye zorlanmak suretiyle “Türkleştirilmeye” çalışılan “Yunan Trakyası Pomakları”nın kültürel kimliğine karşı çıktığını ve sorunu görmezden geldiğini iddia etti.

  KÜRSÜYE DESTEK İSTEDİ

  “Pomaklar bu stratejiye karşı her türlü protestoyu kullanıyorlar ve faşist zorla ‘Türkleştirme’ uygulamalarının acil biçimde sona erdirilmesi için çağrıda bulunuyorlar” diyen Karacaferis, son olarak bir Yunan işadamının Trakya Demokritos Üniversitesi’nde “Pomak Dil ve Kültürü Kürsüsü” kurulması için öneride bulunduğunu, Kürsü’nün Pomakların dil, tarih, gelenek ve göreneklerini kayıt altına almayı amaçladığını bildirdi. Karacaferis AB’nin kürsünün kuruluşunu sübvanse edip edemeyeceğini sorarken, önergesini “Balkan kültürünün değeri ölçülemez bir örneğini korumayı ve Pomakların ‘Türkleştirilmesini’ önlemeyi amaçlayan bu Kürsünün oluşumu AB’nin himayesi altında gerçekleşebilir mi?” diye bitirdi.

  AB KOMİSYONU: DESTEKLEYEMEYİZ

  AB Komisyonu Üyesi Jan Figel ise yanıtında, AB’nin, esas ilkeleri arasında saydığı azınlıkların korunması ve çok kültürlülük-çok dillilik değerlerine büyük bir önemle yaklaştığını bildirdi. AB Anlaşması’nın 151’inci maddesinin, “Topluluk, Üye Devletler kültürlerinin gelişmesine, onların ulusal ve bölgesel çeşitliliklerine de saygı duyarak katkıda bulunacak ve aynı zamanda ortak kültürel mirası ön planda tutacaktır” ifadesinin bulunduğunu kaydeden Jan Figel, Üye Devletler’de kültürel, dini ve dilsel çeşitliliğe saygının AB Temel Haklar Şartı’nda da teyit edildiğini bildirdi.

  2005 yılında kabul edilen “çok dillilik için yeni bir çerçeve stratejisi” bildirisinde Komisyon’un Üye Devletler’e çok dilliliği teşvik etmek için ulusal plan oluşturma, aynı zamanda da bölgesel ve azınlık dilleri dikkate alma çağrısında bulunduğunu hatırlatan Jan Figel, “AB Anlaşması’nın 149 ve 150’nci maddeleri ise Üye Devletler’e açıkça kendi eğitimlerini, mesleki öğretim sistemlerini ve eğitimin içeriğini düzenlemek için tam sorumluluk vermektedir. AB’nin bu alandaki rolü ülkelerin uygulamalarını değiştirmek değil desteklemek ve katkıda bulunmaktır” dedi. Figel yanıtını şöyle bitirdi:

  “Komisyon, Trakya Demokritos Üniversitesi’nde Pomak Dil ve Kültürü Kürsüsü oluşturmak hakkındaki teklif hakkında; böyle bir uygulamayı desteklemek için ne bir yasal temele, ne de bütçe yetkisine sahip olmadığını belirtmek zorundadır.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı