Dünya Haberleri

  Yunanlı’nın şakası bile Türkiye

  Hürriyet Haber
  02.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  1 Nisan şakalarına da malzeme oldu. Yunan Katimerini Gazetesi, iflas halindeki Olympic Havayolları'nın THY tarafından satın alındığını yazarken Rum Radyosu da Kıbrıs Rum Kesimi'nin Kıbrıslı Türkler katılamadığı için bu yılki Eurovison şarkı yarışmasından çıkarıldığını okurlarına duyurdu.

  1 Nisan şakaları tüm dünya basınında geniş yer alırken, Iraklılar en büyük düşman saydıkları ABD'yle uğraştı, Türkiye ise Yunan ve Rum şakalarına konu oldu. Yunan gazetelerinin 1 Nisan muzipliklerinden Yunan Dışişleri Bakanı Teodoros Pangalos da nasibi alırken, Eleftorotipia Gazetesi, Pangalos, Monica’yı büyüledi' diye haber verdi.

  Gazetenin baş sayfadan verdiği habere göre Pangalos son ABD seyahatinde Başkan Bill Clinton'la adı seks skandalına karışan Beyaz Saray stajyeri Monica Lewinsky ile bir araya geldi. Pangalos'un Monica'yı büyülediğini yazan gazete, bir fotoğrafçının iki sevgiliyi başbaşa lüks bir restoranda yemek yerken yakaladığını bildirdi.

  THY Yunan Havayolları'nı alıyor

  Yunan Katimerini Gazetesi de iflas halindeki Olympic Havayolları'nı Türk Hava Yolları'nı satın alacağını, böylece Ege'deki hava sahası sorununun da çözülmüş olacağını yazdı. KKTC'de yayımlanan Yeni Düzen gazetesi ise 1 Nisan şakası olarak BM, ABD, AB ve Commonwealth Dönem Başkanı Tanzanya'nın ortak girişimleri sonucunda KKTC ve Rum liderlerinin ayın yedisinde bir araya geleceklerini bildirdi.

  Irak'ta ambargo kalktı

  Saddam'ın oğlu Uday'a ait Babil Gazetesi ise ABD Yönetimi'nin 7 yıldan bu yana yürürlükte olan uluslararası amborgoyu kaldırma kararı aldığını duyurdu. Manşet haberin altında, okuyucuya ikinci sayfanın okunması yönünde uyarı yapıldı. İkinci sayfada ise bu haberin 1 Nisan şakası olduğu belirtildi.

  Marcos'un papağanı

  BBC Dünya Servisi Doğu Asya yayınında eski diktatör Ferdinan Marcos'un papağanının devrik liderin kaçırdığı milyonları nereye saklandığını açıkladığını duyurdu.

  Clinton Müslüman oluyor

  Senegal'in başkenti Dakar'da yayımlanan Vel Fecr gazetesi, 1 Nisan sayısında, önceki gün Senegal'e gelen ABD Başkanı Bill Clinton'ın bugün Dakar Ulucamii'ni ziyareti sırasında müslümanlığı kabul edeceğini, adını da Bilal olarak değiştireceğini iri puntolarla yazdı.

  Gerçeği söyleten makina

  Asahi Shimbun Gazetesi'nin haberine göre, bilimadamları politikacıların konuşurken gerçekte ne söylemek istediklerini ortaya çıkaran bir makina icat etti. Makineyi deneyen Başbakan Ryutoro Haşimoto, ‘sözlerinin gerçek maksadının ortaya çıkarılmasına sinirlenerek’ cihazı yasakladı.

  Maradona milli takım çalıştıracak

  Vietnam Thanh Nien (Genç) Gazetesi ise dünkü sayısında ‘Maradona milli futbol takımını çalıştıracak’ diye manşet atarken, Portekiz'de yayın yapan Radyo-Paris, İran milli futbol takımının Dünya Kupası'na gitmekten vazgeçtiğini, bunun üzerine FİFA'nın Portekiz milli takımını dünya kupasına seçtiğini haber verdi.

  Seksi rahibeler

  Danimarka Extra Bladet Gazetesi, rahibelerin bundan böyle ‘seksi kıyafetler’ giyeceğini haber verdi. Buna göre yeni modellerde bacaklar ve göğüs açıkta kalacak.

  İngiliz ‘balıkları’

  Batılıların ‘Nisan Balığı’ adını verdikleri 1 Nisan şakalarına İngiliz gazeteleri hayli fazla yer ayırdılar. İngilizler, meşe ağacının genetik aşkından süt veren tavuklara kadar çok değişik konulara el attılar. The Guardian gazetesi, herşeyi ve herkesi kendi kontrolü altında bulundurma ‘hastalığına’ yakalanan hükümetin, muhafazakar muhalefeti de denetim altına almaya hazırlandığını, bu bağlamda çıkarılması planlanan yasayla muhalefet yetkililerinin açıklama yapmadan önce Başbakanlık'tan izin alacaklarını yazdı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı