Yunanistan'la yakınlaşma anlaşmaları Meclis'te

Hürriyet Haber
02.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

TÜRKİYE ile Yunanistan arasında deprem felaketinden sonra yaşanan yakınlaşma, iki ülkenin hükümetlerini hareket geçirdi. Başbakan Bülent Ecevit, Yunanistan ile imzalanan 3 anlaşmayı onaylanmak üzere, TBMM'ye gönderdi.

Yasa tasarılarıyla, Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan ‘‘Ekonomik İşbirliği Anlaşması’’, ‘‘Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması’’ ile ‘‘Deniz Taşımacılığı Anlaşmasının’’ onaylanması öngörülüyor.

Ekonomik İşbirliği Anlaşması ile iki ülke ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi ile yatırım, ortak girişim ve lisans anlaşmaları gibi alanlarda şirketler, kuruluşlar ve küçük ve orta ölçekli işletmeler arasındaki işbirliğinin desteklenmesi öngörülüyor. İki ülke arasındaki işbirliği yapılabilecek alanların belirlendiği anlaşmaya göre, taraflar arasında Türk-Yunan Karma Ekonomik Komisyonu oluşturulacak.

Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması ile iki ülke ticari ve ekonomik ilişkilerinde istikrarlı bir yatırım ortamı oluşturulması ve ekonomik kaynakların etkin biçimde kullanılması öngörülüyor. Anlaşma; Türkiye ile Yunanistan'ın yatırımların teşviki ve korunması amacıyla diğer taraf yatırımcılarına istihdam, sermaye ve kaynak aktarımı gibi konularda gerekli iznin verilmesi; kamulaştırma ve devletleştirme gibi uygulamalarda güvence sağlanmasını içeriyor.

Türkiye ile Yunanistan arasında ticari denizcilik faaliyetlerini eşitlik ve karşılıklı yarar ilkeleri çerçevesinde geliştirmek amacıyla imzalan Denizcilik Anlaşmasıyla da, ticari ve ekonomik ilişkilerin bir bütün olarak geliştirilmesi, denizcilik alanında işbirliğinin geliştirilmesi, tarafların ticari gemilerinin yesir güvenliğinin artırılması, deniz çevresinin korunmasına katkıda bulunulması öngörülüyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı