Dünya Haberleri

  Yunanistan'ın Türkiye'ye geri göndereceği göçmenlerin ikinci kafilesi İzmir'e ulaştı

  Banu ŞEN/ İZMİR
  08.04.2016 - 07:44 | Son Güncelleme:

  AB ile Türkiye arasında varılan anlaşma çerçevesinde, Yunanistan'ın Türkiye'ye geri göndereceği göçmenlerin ikinci kafilesi bugün İzmir'in Dikili ilçesine geldi. Göçmenler yola çıktığı sırada, Midilli'de sıcak dakikalar yaşandı. 45 Pakistanlıyı taşıyan bir feribot, Türkiye'ye gelmek üzere denize açılırken, bazı aktivistler iadeleri durdurmak için denize atladı.

  Kos ve Samos adalarından da 80 kişinin saat 10.00'da Türkiye'ye geri gönderilmesi bekleniyor.

  Pazartesi günü Türkiye'ye 202 göçmen göndererek Brüksel ve Ankara arasındaki göçmen krizi anlaşmasını fiilen yürürlüğe sokan Yunanistan, yeni iade seferlerine ara verdiğini açıklamıştı.

  Türkiye AB ile varılan anlaşma kapsamında ilk göçmen kafilesini kabul ettiTürkiye AB ile varılan anlaşma kapsamında ilk göçmen kafilesini kabul etti

  Bu hafta içerisinde yüzlerce göçmenin daha Yunanistan'ın Midilli ve Sakız adalarından Türkiye'ye gönderilmesi planlanıyordu.

  Yunan adalarındaki göçmenler: Türkiyeye dönmektense ölürüzYunan adalarındaki göçmenler: Türkiye'ye dönmektense ölürüz

  Midilli Adası'ndaki göçmenlerin de sınır dışı edilmeleri halinde intihar edeceklerini söylediği yönünde haberler geliyor.

  Yardım gönüllüleri tarafından Guardian gazetesine ulaştırılan bir göçmen mektubunda, "Türkiye'ye gönderilmektense ölümü kabullenirim. Ölmek var dönmek yok. Bizi sınır dışı ederlerse hepimiz toplu olarak intihar edeceğiz" ifadeleri bulunuyor.

  BM'NİN KAYGILARI SÜRÜYOR

  Her ne kadar ilk göçmen kafilesi Pazartesi günü olaysız bir biçimde İzmir'in Dikili ilçesine getirilmiş olsa da, Birleşmiş Milletler'in (BM) kaygıları azalmış değil.

  Pazartesi günü Türkiye'ye gelen göçmenlerin 66'sı Sakız Adası'ndan yola çıkmıştı. Bu göçmenlerin 13'ünün iltica başvurusu talebinde bulunduğu, ancak Yunan yetkililerin bu talepleri dikkate almayarak göçmenleri sınır dışı ettiği belirtilmişti.
  Türkiye-AB anlaşması sadece iltica başvurusu yapmayan göçmenlerin iadesini kapsıyor.

   

  Etiketler: Frontex polisleri
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı