Yunanistan'ın kemerini iyice sıkacaklar

FT
30.05.2011 - 12:23 | Son Güncelleme: 30.05.2011 - 16:45

Avrupalı liderler, Yunanistan ekonomisine önceden eşi benzeri görülmemiş bir dış müdahaleye olanak sağlayacak bir anlaşmayı tartışıyor. Buna göre, Atina'ya verilecek yeni mali yardım karşılığında vergi toplama ve kamu mallarının özelleştirilmesine müdahale hakkı da talep ediliyor.

Tartışmaya katılan isimlerden alınan bilgilere göre, önerilen pakette elinde Yunan tahvili bulunduran yatırımcıların geri ödeme takvimini gönüllü olarak uzatması ve yeni kemer sıkma önlemleri de bulunuyor.

 

Planı tartışan yetkililer, Yunanistan'ın 2013 yılı sonuna kadar ihtiyaç duyduğu 60 ile 70 milyar dolar arasındaki yeni finansman ihtiyacının yarısına yakın kısmının yeni krediye gereksinim duymadan sağlanabileceğini ümit ediyor. Bazı kesimlerce desteklenen plana göre, bu miktarın büyük kısmı özelleştirme geliri ve yatırımcıların geri ödeme koşullarının değiştirilmesiyle karşılanacak.

 

Euro bölgesi ülkeleri ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ise buna ek olarak 30 ile 35 milyar euro arasında yeni kaynak sağlayacak. Verilmesi planlanan bu kaynak, geçen yıl verilen 110 milyar euroluk yardımın dışında olacak.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı