Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yunanistan'ın en büyük iki üniversitesi faaliyetlerini durdurdu

  Hürriyet Planet
  25 Eylül 2013 - 11:46Son Güncelleme : 25 Eylül 2013 - 15:29

  Yunanistan'da Eğitim Bakanlığı'nın ülke genelindeki üniversitelerde çalışan 1655 kişinin işten çıkarılacağını duyurmasının ardından ülkenin en büyük yüksek eğitim kurumları olan Atina Üniversitesi ve Atina Ulusal Teknik Üniversitesi senatoları faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

  Greek Reporter'ın haberine göre Atina Üniversitesi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, hafta başında gerçekleştirilen olağanüstü Senato toplantısının ardından açıklanan karar metninde şu gerekçelere yer verildi:

  -Atina Üniversitesi'nin her türlü eğitim, araştırma ve yönetim faaliyetinin her şekilde imkansız hale gelmesi;

  -Eğitim ve Dini İşler Bakanlığı ile İdari Reform ve e-Devlet Bakanlığı'nın doğrudan yüksek öğretime ve Yunanistan'ın gelecekte sosyal ve ekonomik krizin üstesinden gelmekteki tek umudu olan genç nesline zarar veren anlaşılmaz ısrarı kesinlikle kabul edilemez.

  Atina Ulusal Teknik Üniversitesi'nin açıklamasında da benzer ifadelerle aynı gerekçeler sıralandı.

  Atina Üniversitesinde geçtiğimiz günlerde aynı sorun nedeniyle greve de gidilmişti. Üniversite bünyesindeki 1300 idari personelin büyük bir kısmının görevden alınacağının açıklanmasının ardından 10 Eylül tarihinde arasında okul çalışanları grev kararı almıştı.

  Üniversitenin rektörü Theodoros Pelegrinis, hükümetin "hareket planı"nın üniversiteyi işleyemez hale getirdiğini ifade etmişti.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı