Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yunanistan'ı Kardak’ın ahı tuttu

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  31 Temmuz 2012 - 18:00Son Güncelleme : 31 Temmuz 2012 - 20:02

  Yunanistan Deniz Kuvvetleri’ne ait Rus yapımı Zubr tipi bir askeri hovercraft (hava yastıklı tekne), Atina yakınlarındaki Amfiali Deniz Üssü'nde bilinmeyen bir nedenle yandı. Acil çıkarma gemisi olarak kullanılan ve en az yüzde 50’si kül olan “Kerkira” adlı deniz aracının maliyeti 50 milyon euro (110 milyon TL) civarındaydı.

  Kardak krizinden sonra eşi görülmemiş bir silahlanma furyasına giren Yunanistan, 2001-2005 yılları arasında 2’si Rusya, 2’si Ukrayna’dan 4 adet hovercraft satın aldı.

  On milyonlarca euro rüşvet almakla suçlanan ve halen Koridalos Cezaevi'nde tutuklu bulunan Akis Çohacopulos’un Savunma Bakanı olduğu dönemde sipariş edilen bu savaş gemilerine Yunan amiraller hiçbir zaman iyi gözle bakmadı. Zubr’ların olağanüstü durumlarda, hava şartlarının kötü olması halinde Ege adalarına asker çıkarma becerisi uzman askerler arasında hep tartışma konusu oldu.

  ELLERİNDE BİR TANE KALDI

  “Uğursuzluk” teslimattan sonra da sürdü. Hovercraft’ların bakımında ve yedek parça tedarikinde sorunlar yaşandı. Zamanla bu dört savaş gemisinden ikisi operasyonel açıdan hazır olmadıkları için limanlara bağlandı. Kerkira’nın da dış cephesinde çıkan yangında kullanılmaz hale gelmesinin ardından Atina’nın elinde operasyona hazır tek bir Zubr kaldı. Yangın hakkında soruşturma açıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı