Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yunanistan'daki yangının sebebi tahminlerin ötesinde

  A.A.
  24.08.2009 - 09:51 | Son Güncelleme: 24.08.2009 - 15:00

  Yunanistan'ı alarm durumuna geçiren Atina yakınlarındaki yangının nedeni ne aşırı sıcak hava, ne terör, ne dikkatsiz bir piknikçi... Bu kez yangın nedeni tahminlerin ötesinde:.. Yangına eşinin üzerine yanıcı madde dökerek ateşe veren bir kişinin yol açtığı bildirildi.

  Atina'da yangın / Foto Galeri

  Yunan özel Alpha televizyonu, başkentin kuzeydoğusundaki bir çok semt ve yerleşim birimini etkisi altına alan 4 büyük yangın cephesiyle yaklaşık 72 saattir mücadele verildiği sırada bugün, yangın bölgesinin dışındaki “Hasia” yerleşim biriminde çıkan bir çalı yangınına kimliği açıklanmayan, yabancı uyruklu bir şahsın, tartışma sonrasında eşinin üzerine yanıcı madde dökerek ateşe vermesinin neden olduğunu duyurdu.

  EŞİNİ YAKARKEN YUNANİSTAN'I TUTUŞTURDU

  Ateş alarak can havliyle evinden dışarı çıkan kadının olay yeri yakınlarındaki çalılar üzerine yığıldığı belirtilen haberlerde, saldırganın ise gözaltına alındığı kaydedildi. Haberlerde, eşi tarafından yakılan kadının sağlık durumuna ilişkin bilgi verilmedi.

  ÜÇ GÜNDÜR SÖNDÜRÜLEMİYOR

  Yunanistan İtfaiye Teşkilatı Basın Sözcüsü Yanni Kapakis bugün yaptığı açıklamada, cumartesi başlayan halen hüküm süren ve sürekli yön değiştiren 6 şiddetindeki rüzgarlar nedeniyle söndürme çalışmaları güçlükle sürdürülen yangınlara bugün öğle saatlerinde “Hasia” bölgesinde çıkan bir çalı yangının da eklendiğini belirtmişti.

  Söz konusu çalı yangının hızla kontrol altına alındığını belirten Kapakis, yangının çıkış nedeni hakkında ise bilgi vermemişti.

  ERDOĞAN KARAMANLİS'İ ARADI

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Atina'da üç gündür devam eden yangın nedeniyle Yunanistan Başbakanı Karamanlis'i aradı.

  TÜRKİYE YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI GÖNDERİYOR

  Yunanistan'ın başkenti Atina'da yangın söndürme çalışmaları devam ederken, Türkiye yardım amacıyla bölgeye yangın söndürme araçları gönderiyor.

  TÜRKİYE'DEN DESTEK GİTTİ

  Orman Genel Müdürlüğü Orman Koruma ve Yangınla Mücadele Daire Başkanı Nurettin Doğan, Atina'nın kuzeydoğusundaki Marathonas bölgesindeki çalılık alanda cuma gecesi başlayan ve halen devam eden yangına müdahale amacıyla Türkiye'nin bir amfibik uçak gönderdiğini bildirdi.
  Doğan, Türkiye'nin 1 amfibik uçak gönderdiğini söyledi. Nurettin Doğan, “Yunanistan'daki yangına gönderilen CL-215 tipi amfibik uçak, 4.5 ton su atabilme kapasitesine sahip. Uçak şu anda Antalya'dan yola çıktı. İzmir Foça'da yakıt ikmali yapıp Yunanistan'a hareket edecek” dedi.


  http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim/turkiye_yangin.jpg

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı