Gündem Haberleri

  Yunanistan'da yeni kabine belli oldu

  Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
  25.06.2013 - 11:11 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’da devlet televizyonu ERT’nin kapatılması yüzünden Demokratik Sol Parti koalisyon hükümetinden çekilince, Başbakan Andonis Samaras dün, merkez sağcı Yeni Demokrasi ve sosyalist Pasok partilerinden oluşan iki partili yeni kabinesini açıkladı.

  Önceki kabinede hiçbir üyesi bulunmayan Pasok, yeni kabinede dört bakanlık ve yedi bakan yardımcılığı alırken, bu partinin lideri Evangelos Venizelos hem başbakan yardımcısı hem de dışişleri bakanı oldu.

  Düne kadar dışişleri bakanı görevini yürüten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dostu Dimitris Avramopulos da savunma bakanı görevine atandı. Avramopulos, savunma bakanı görevi yanı sıra başbakan yardımcısı da olmak istedi ancak Başbakan Samaras bu talebi kabul etmedi.

  Önceki kabinede savunma bakanı olan Panos Panayotopulos ise kültür bakanı oldu.
  Toplam 42 üyeli yeni kabinede maliye bakanı Yiannis Sturnaras, turizm bakanı Olga Kefaloyianni yerlerini korudular.

  Yeni dışişleri bakanı ise siyasete atılmadan önce Anayasa profesörü olan 1 Ocak 1957’de Selanik doğumlu Venizelos oldu. Venizelos siyasete atıldıktan sonra kültür, savunma, maliye bakanı ve başbakan yardımcısı olarak görev yaptı.

  Venizelos’un diplomat geçmişi olan Avramopulos’a kıyasla daha aktif dış politika izlemesi bekleniyor. Venizelos’un önemli bir özelliği de siyaset üretebilen bir politikacı olması.
  Geçen yıl Pasok liderliğine seçilen Venizelos aynı zamanda “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin fanatik izleyicisi. Bu nedenle de Pasok partisinde Venizelos’a “Süleyman” adı bile takıldı. 
      

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı