KOCAELİ HABERLERİ

Yunanistan'da yeni hükümetin kurulması

AA / Metin Girgin
28.01.2015 - 11:37Son Güncelleme : 28.01.2015 - 11:38

- Bal-Türk Genel Başkanı Çolakoğlu: - "İktidar partisini destekleyen ve 3 milletvekili çıkaran Batı Trakya Türkleri, hükümetten Türklere bakış açısını değiştirecek radikal adım atmasını bekliyor. Yeni kabinede Türk bakan olabilir mesela"

YEREL HABERLER KOCAELİ

AA / Metin Girgin

KOCAELİ (AA) - METİN GİRGİN - Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Türk) Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu, Yunanistan'da kurulan yeni koalisyon hükümetine ilişkin, "İktidar partisini destekleyen ve 3 milletvekili çıkaran Batı Trakya Türkleri, hükümetten Türklere bakış açısını değiştirecek radikal adım atmasını bekliyor. Yeni kabinede Türk bakan olabilir mesela" dedi.

Seçim sonuçlarını AA muhabirine değerlendiren Çolakoğlu, ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’ın aykırı iktidar çıkarttığını, Avrupa'yı "kapitalist" ve "sömürgeci" nitelendiren Aleksis Çipras'ın SYRIZA Partisi'nin iktidara geldiğini söyledi.

Bugüne kadar Yunanistan’da, Batı Trakya Müslüman Türk azınlığının haklarını vermeyen, onlarla uğraşmaktan geri durmayan hükümetlerin görev aldığını vurgulayan Çolakoğlu, radikal söylemlerine rağmen Başbakan Çipras'tan Türk azınlık meselesinin çözümüne dair olumlu adımlar atmasını umduklarını ifade etti.

Çolakoğlu, Yunanistan'da ve Balkanların farklı ülkelerinde yaşayan Müslüman Türk azınlıkların hiçbir zaman ayrılıkçı, vatandaşı olduğu ülkeye ihanet eder konumda olmadığını belirterek, buna rağmen genelde buralarda yaşayan Müslüman Türk azınlığın hep ötekileştirildiğini, ırkçı saldırılara maruz kaldığını, ikili ve uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınan haklarının verilmediğini savundu.

-"Yunan halkı ve Türkler, ülkede değişim istedi"

Yunanistan'da bugüne kadar iş başına gelen hükümetlerin Türk azınlığa bakış açılarının çok fazla değişmediğini anlatan Çolakoğlu, "Batı Trakya Türk azınlığı bugüne kadar hiçbir hükümetten ayrıcalık istemedi. Sadece eşit vatandaşlık istedi. Lozan Antlaşması ile kendilerine tanınan ve altında Yunanistan’ın da imzasının olduğu haklarını istediler" diye konuştu.

Çolakoğlu, Batı Trakya Müslüman Türk azınlığın seçimlerde ağırlıklı olarak SYRIZA Partisi'ne oy verdiğini, 3 azınlık milletvekilinin de Türk olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Türkler, genel olarak SYRIZA'ya oy verdiler. Seçimler, Yunan halkı ve azınlıklar için de dönüm noktası oldu. Yunan halkı ve Türkler, ülkede değişim istedi. Türklerin desteği, bir anlamda değişime ortak olma arzusudur. Temennimiz, Batı Trakya Türk azınlığının sorunlarının da görülmesi ve çözüme kavuşturulmasıdır.

Yunanistan’daki Türk azınlığın tek isteği var, o da Lozan Antlaşması'nın uygulanmasıdır. Kendi müftülerini seçme hakkı, taşınmaz satın alırken ayrımcılığa tabi tutulmamaları, vakıf yönetimlerini kendilerinin seçebilmesi, Türklerin de memur, savcı, hakim ve polis olabilmeleri. 'Türk' sıfatına yönelik yasağın kaldırılması, yani milli kimliklerinin kabul edilmesi, eğitim ve Türk okulları önündeki engellemelerin kaldırılmasıdır."

Çolakoğlu, Türk azınlığın ötekileştirilmek istemediğini kaydederek, sadece kimliklerinin kabul edilmesini ve eşit vatandaş muamelesi görmek istedikleri görüşünü paylaştı.

Başbakan Çipras'ın, ülkedeki Türklere yönelik yıllardır süregelen olumsuz politikaları yıkıp, yeni anlayışla, hoşgörü ve birlikte yaşama kültürünü yeniden tesis edeceğine inanmak istediğini vurgulayan Çolakoğlu, "İktidar partisini destekleyen ve 3 milletvekili çıkaran Batı Trakya Türkleri, hükümetten Türklere bakış açısını değiştirecek radikal adım atmasını bekliyor. Yeni kabinede Türk bakan olabilir mesela" ifadesini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden Yunanistan'da yeni hükümetin kurulması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ocak 2015 tarihinde saat 11 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yunanistan'da yeni hükümetin kurulması haberi güncellenecektir.

  KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:59
  • Guneş
   06:40
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:30
  • Akşam
   19:07
  • Yatsı
   20:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı