Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yunanistan'da şarkıcı Pavlos Fissas'ın ölümünde Altın Şafak şüphesi

  Hürriyet Planet
  19.09.2013 - 01:20 | Son Güncelleme:

  Yunanistan’da dün gece Pavlos Fissas isimli rap şarkıcısının sokak ortasında bıçaklı saldırıya uğramasının ardından gözler aşırı sağcı Altın Şafak partisine çevrildi. Polisin partinin başkent Atina’daki merkez binasında arama başlattığı bildirildi.

  Polisin Yunan basınında yer alan açıklamalarında, Fissas’ın dün gece oynanan Olympiakos-Paris St. Germain Şampiyonlar Ligi maçı sonrası çıkan bir kavga nedeniyle bıçaklandığı ifade edildi. Açıklamalara göre bir mekanda Fissas’la tartışan 45 yaşındaki bir erkek daha sonra aynı yere 15 kadar arkadaşıyla birlikte döndü ve şarkıcıya saldırdı.

  Fissas’ın yaralı halde olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtildi.

  Yunanistanda şarkıcı Pavlos Fissasın ölümünde Altın Şafak şüphesi

  Skai radyosuna konuşan Keratsini Belediye Başkanı Lukas Tzannis, Fissas’a saldıranların aşırı sağcı Altın Şafak partisinin üyeleri olduğunu söyledi. Görgü tanıkları da Tzannis’in bu açıklamasını destekleyen ifadeler verdi. Kamuoyunda “Killah P” adıyla tanınan rap’çi Fissas faşizm karşıtı görüşleriyle biliniyordu.

  Olayla ilgili gözaltına alınan şüpheli Yorgo Rupakias ise Fissas'ı bıçakladığını itiraf ederken Altın Şafak yanlısı olduğunu da doğruladı. Ancak Rupakias saldırıyı siyasi bir amaçla işlediğine dair herhangi bir şey söylemedi.

  PARTİLERDEN AÇIKLAMALAR GELDİ
  Kapitalizm karşıtı ANTARSYA ve Komünist Parti Fissas’a yönelik saldırıyı kınarken, şarkıcının faşizm karşıtı duruşu ve açıklamaları nedeniyle hedef alındığını öne sürdü.

  ANTARSYA Sözcüsü Petrus Konstantinu herhangi bir maç kavgası yaşanmadığını, faşizm karşıtı gruba 40 kadar Altın Şafak üyesinin saldırı düzenlediğini söyledi. Konstantinu Skai radyosuna yaptığı açıklamada olayın polisin gözleri önünde gerçekleştiğini de iddia etti.

  Bu açıklamalar üzerine Altın Şafak’ın merkezinde arama yapılırken partinin milletvekili İlias Kasidyaris suçlamaları yalanladı ve iddialara mahkemede yanıt vereceklerini duyurdu. Olayı “hunharca bir suç” olarak nitelendiren Kasidyaris, partinin karşıtlarının kendilerini haksız yere “kutuplaşma ve savaş ortamı yaratmak”la suçladığını söyledi.

  Yunanistan’ı sarsan cinayet üzerine Atina, Pire ve Selanik’te Altın Şafak karşıtı protestolar düzenlendi.

  Altın Şafak geçen hafta da Pire'de afiş yapıştıran 50 Komünist Parti destekçisine saldırmış, 8 kişiyi hastanelik etmişti.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı