Dünya Haberleri

  Yunanistan'da isyan: 3 ölü

  hurriyet.com.tr/DIŞ HABERLER
  05.05.2010 - 12:34 | Son Güncelleme:

  Tarihinin en büyük mali krizlerinden birini yaşayan Yunanistan'da 100 bini aşkın kişinin düzenlediği protesto gösterilerinin şiddet eylemlerine dönüşmesi sonucunda üç kişi hayatını kaybetti. Göstericiler İhlas Haber Ajansı'nın (İHA) canlı yayın aracını da yakarken, ülkedeki grev nedeniyle de İstanbul-Atina uçak seferleri karşılıklı olarak iptal edildi

   

  OLAYLARDAN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV       

  İHA'NIN ARACINI BÖYLE YAKTILAR / WEB TV 

  İŞTE YUNANİSTAN'DAKİ İSYANDAN GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  ON BİNLERCE GÖSTERİCİ PARLAMENTO ÖNÜNDE / FOTO GALERİ                     

  Hükümetin mali kriz nedeniyle uygulamaya koyduğu sert kemer sıkma politikalarını protesto etmek için yaklaşık 100 bin kadar gösterici başkent Atina'da Syntagma Meydanı'nda toplandı.

   

  Göstericiler, Atina'da parlamento binasına yürüyüşe geçtikleri sırada genel greve rağmen içerde çalışanları gördükleri için yollarının üzerindeki bir banka binasını yangın bombası atarak yaktı. İtfaiye görevlileri olayda en az üç kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

   

  Şu an haber ajanslarının gönderdiği video görüntülerinde parlamento binasının önü boş görünüyor. Ancak Atina'dan gelen haberler göstericilerin ara sokaklara dağıldığı ve olayların buralarda sürdüğü yönünde.

   

  ÖLEN ÜÇ KİŞİDEN BİRİ HAMİLE

   

  AP ajansı, dumandan zehirlenerek öldüğü bildirilen üç kişinin cesedinin Marfin Bank'ın bir şubesinin enkazında bulunduğunu duyurdu. Anadolu Ajansı, bankada ölen iki kadından birinin hamile olduğunu bildirdi.

   

  Banka şubesinin, göstericilerin parlamentoya yürüyüş yolları üzerinde olduğu ifade edildi.

   

  AP, Marfin Bank şubesi dışında aralarında Maliye Bakanlığı binasının da bulunduğu çok sayıda binanın ateşe verildiğini bildirdi.

  Hürriyet Gazetesi Atina temsilcisiYorgo Kırbaki olaylarla ilgili olarak, "Son yılların en kalabalık gösterisi diyebilirim. Göstericilerin faturayı çalışanlar ödemeyecek şeklinde sloganlar attığı görüldü. Turistler de bu durumda büyük zorluklar çekiyor" dedi.

   

  HEDEF PARLAMENTO

   

  Televizyonlarda yayınlanan görüntülere göre, protestocular, "Hırsızlar" diye bağırarak güvenlik hattını geçip parlamento binasına girmeye çalıştı. Başta kaldırım taşları olmak üzere ellerine geçen her şeyi güvenlik güçlerine fırlatan göstericilere Yunan polisi ise göz yaşartıcı gaz ile karşılık verdi.

   

  Ara sokaklardan Parlamento'ya doğru yürüyen göstericilerin bazı binaları ateşe verdiği bildirildi. Ara sokaklarda polisle eylemciler arasında taşlı sopalı çatışmalar sürüyor ve ATM'ler de ateşe verildi.

   

  Göstericilerin, "IMF ve AB bir asırlık sosyal gelişmeyi çalıyor" ve "Krizin bedelini zenginler ödemeli" yazılı pankartlarla hükümeti protesto ettiği bildirildi.

   

  İHA ARACI YAKILDI

   

  Olaylar sırasında protestocuların arasında kalan İhlas Haber Ajansı'na (İHA) ait bir araç ateşe verildi. İHA, aracın kullanılamaz hale geldiğini belirtti.

   

  Saldırı sırasında olay yerinde bulunan İHA Atina Temsilcisi Manol Kostidi, kameraman Halis Baltacı ve Up link operatörü Yaşar Ümit'in sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

   

  Anadolu Ajansı muhabirine olayı anlatan Kostidis, “Saat 14.45 sularında aracımıza  molotof kokteylleriyle saldırdılar. Bize acırlar ve aracı yakmazlar umuduyla aracın kapılarını kapattık, ancak öyle olmadı. 3 kişiyiz, araçtan uzaklaştık. Kendilerine aracı yakmamaları için yalvardık. Ancak aracı ateşe verdiler. Ateşi söndürmeye gelen itfaiye aracını da kundakladılar” dedi.

   

  Kostidis, durumun milliyetçilikle ilgisi olmadığını, bugüne kadar aralarında Yunan Devlet Televizyonu NET'e ait araçların da bulunduğu çok sayıda aracın gösterilerde ateşe verildiğini vurguladı ve olay hakkında Atina Büyükelçisi Hasan Göğüş ile de görüştüğünü söyledi.

   

  NTV'ye konuşan Büyükelçi Göğüş, büyükelçilik binasının olayların merkezindeki parlamentoya çok uzak olmadığını söylerken, siren seslerini duyabildiklerini ifade etti. Göğüş, ayrıca elçilik çalışanlarının görevlerinin başında olduğunu belirtti.

   

  SELANİK'TE DE OLAYLAR

   

  Atina'daki gösteriler sert çatışmalara sahne olurken, Selanik'te de banka ve dükkânlara taş atan eylemcilerle polis arasında çatışma çıktı.

   

  Selanik'te de 10 binlerce kişinin gösteri yaptığı bildirildi.

   

  ÜLKE GREVDE

   

  Yunanistan'da hükümetin bütçe açığının daraltılması yolunda yaptığı ekonomik reformlar protesto eden kamu ve özel sektör çalışanları genel grev yapıyor.

   

  Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu'nun (ADEDY) dün başlattığı 48 saatlik greve bugün Yunanistan İşçi Sendikaları Federasyonu'nun 24 saatlik grevle katılmasıyla birlikte, devlet daireleri, kamu hizmetleri ve okullar kapalı kaldı, hava ve demiryolu ulaşımı tıkandı.

   

  Ülkede hava sahasının kapatılmasıyla iç ve dış istikametlere yapılması programlı onlarca sefer iptal edildi, gemilerin limanlardan ayrılmaması yüzünden anakara ile adalar arasındaki bağlantı koptu.

   

  Grev nedeniyle, Türk Hava Yolları (THY) ile Olympic Havayolları'nın İstanbul-Atina ve Atina-İstanbul seferleri bugün karşılıklı olarak iptal edildi.

   

  Tüm toplu taşıma araçları çalışanlarının mesai boyunca yalnızca 6 saat çalışacaklarını açıklamalarıyla, trafik durma noktasına geldi.

   

  SERT ÖNLEMLER

   

  Tarihinin en büyük mali krizlerinden birinin içinden geçen Yunanistan için Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) koordinasyonunda 3 yıl vadeli 110 milyar euroluk kurtarma paketi kararı alındı. Ancak, yardım karşılığında Atina hükümetinden sıkı kemer sıkma önlemleri alınması istendi.

   

  Yunanistan açıkladığı kemer sıkma planında, kamu sektöründe çalışanların ve emeklilerin maaşlarına üç yıl zam yapılmaması, çalışanlara yapılan ek ödemelerde indirim yapılması ve iki ay önce yüzde 10 artırılan KDV'nin yüzde 10 oranında daha artırılması gibi tedbirler alınacağını duyurmuştu.

   

  "SORUMLULUKLAR ÜSTLENİLMELİ"

   

  Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, başkent Atina'da hükümetin kemer sıkma politikasını protesto gösterilerinde 3 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili, “trajik gelişme karşısında hissettiği acı ve öfkeyi anlatacak uygun kelimeleri bulmakta zorlandığını” belirtti.Papulyas, yaşamlarını yitirenlerin ailelerine "Devletin bu cinayeti işleyenlerin cezalandırılması için mümkün olan her şeyi yapacağı" mesajını gönderdi.

   

  Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, ise parlamentoda yaptığı konuşmada, "derin üzüntüsünü" dile getirerek, "hiç kimsenin saklanmaması ve sorumlulukların üstlenmesi" gerektiğini belirtti.

   

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı