Yunanistan'da gergin bayram

28 Ekim 2012 - 15:13Son Güncelleme : 28 Ekim 2012 - 15:14

Yunanistan’da “Ohi” (Hayır) milli bayramı, ekonomik krizi protesto için olay çıkabileceği endişesi yüzünden “ekspres” geçit törenleri ile kutlandı. Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı törenlerde küçük çaplı da olsa gerilimler yaşandı.

Başkent Atina’daki öğrencilerin geçit tören sadece 25 dakika sürdü ve sadece altı okulun öğrencileri katıldı. Töreni izleyenler protokol tribününden uzağında tutuldu. Bir kız öğrenci protesto için çıplak ayakla yürüdü.

Askeri geçit töreninin yapıldığı Selanik’te ilk kez askerler de (71. Tugay) güvenlik tedbirleri çerçevesinde görev yaptı. Ana muhalefetteki Radikal Sol Koalisyon partisi taraftarları, askerlerin geri çekilmesini istedi. Polis, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’ın da izlediği törende, halkın  protokol tribününe yaklaşmasına izin vermedi.

KOMŞU'DA GERGİN BAYRAM / FOTO GALERİ

Girit adasınını Kandiye (İraklion) şehrinde öğrenciler protesto için siyasetçilerin bulunduğu protokol tribününden yüzlerini aksi yöne çevirip geçtiler.
Yunanistan, 2. Dünya Savaşı’nda Nazi güçlerinin “teslim olun”  ultimatomuna “Ohi” hayır cevabı vererek, 28 Ekim 1940’da Musolini İtalyası’na karşı savaşa girmişti.

Cumhurbaşkanı Papulyas,  tören sonrasında “Hitler, Yunanistan’ın mukavemeti yüzünden  1941’de Moskova’yı işgal planını gerçekleştiremedi. Hitlerin planları Yunanistan yüzünden  bozuldu.. Bugun bazı çevreler bunu unutmak istiyor. Çünkü Avrupa’nın küçük Yunanistan’a neler borçlu olduğunu kabul etmek istemiyor” dedi.

Geçen yılki törenlerde olaylar çıkmış, halk protokol tribünlerine saldırmıştı. Selanik’deki tören yarıda kesilmişti.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 6 Yorum }
 • Jean Claude Goddamn 28.10.2012 21:12:53
  O kadar yıl sirtakilerde kırdığınız tabakları kırmayıp toplasaydınız şimdi hepinizin birer züccaciye mağazasının patronu olurdunuz... :)
 • Namık Ant BENSON 28.10.2012 17:22:21
  Yunanlılar hayır demiş de ne olmuş. Almanlar elini kolunu sallaya sallaya Yunan'a ve Bulgar'a girmiş, bilfiil işgal etmiştir. Almanya'ya direnecek gücü olmayan ülkeler olarak teslim bayrağını çekmişlerdir. Sebat etsinler mevcut ekonomik ve siyasi krizden kurtulsunlar. Milli mücade yapsınlar.
 • ahmet dogan 28.10.2012 15:38:57
  12 eylul darbe rejiminde askerler oy kullanir mi tartismasi yapilirken yunanistanda askerler eylem yapiyor hem de milli bayramda.eski osmanli topragi ab uyesi ileri demokrasi ulkesi.yunanistanla kurtulus savasi verdik.osmanlinin kurucusu hala aday hala askeri rejime talim ediyor.
 • ismail hakkı özsinan 28.10.2012 15:38:40
  VALİMİZDE YUNANİSTANLA KONUŞMUŞ GALİBA, ONUN İÇİN YASAKLAMAYA KALKMIŞ.
 • Ali Zanatkar 28.10.2012 15:38:09
  Her türlü duygu sömürüsünü yapan Yunanistan nazi işgali sırasında tüm ekinlerine el konulduğu için Türkiyeden gemilerle giden yiyeceklerle hayatta kalmıştı, sonrasında bütün bu yardımları unuttu, Türkiye ye her çeşit düşmanlığı yapıyor !
 • Salahaddin EYYUBİ 28.10.2012 15:31:17
  Yunanlılar tabak kırmayı bıraksınlar, çalışmaya başlasınlar... Midye-balık yanına şarap, ekmek elden su gölden lir eşliğinde dans ederek lüks yaşama dönemi bitti artık Yunanlılar için... Ya herkes gibi sıkı çalışacaklar, ya da aç karnına oynamaya alışacaklar.. :)
 
HaberlerecbKonya BarosuFevzi Kayacanistifakorgeneralhava kuvvetlerihasan