Dünya Haberleri

  Yunanistan'da 3 dakika kırmızı alarm

  Hürriyet Haber
  12.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yunanistan Hava Kuvvetleri'nin dün Türkiye'de askeri hareketlilik gözlenmesi üzerine 3 dakikalık bir süre için kırmızı alarma geçtiği açıklandı.

  Yunanistan Hükümet Sözcüsü Dimitri Reppas, yaptığı basın toplantısında, Yunan basınında geniş yer ayırılan ‘kırmızı alarm’ konulu haberleri doğruladı ancak, bunun normal olduğunu ve Ege'de askeri gerginlik anlamına gelmediğini savundu.

  Reppas, ‘Alınan önlemler olağanüstü bir durumun göstergesi değildir. Geçmişte de benzer önlemler alındı. Her türlü olasılık karşısında alınması gereken normal gözetim önlemleridir. Ortada kriz yoktur’ dedi.

  Bu arada, Yunan basınında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Yunanistan'a karşı meşru müdafaadan bahsettiği saatlerde, Türkiye'nin batısındaki havaalanlarına çok sayıda savaş uçağı kaydırılmasının Atina'da heyecan yarattığı şeklinde haberler yer aldı.

  Türkiye'nin, Ege'de gerçekleştireceği tatbikatı öne sürerek, Dalaman, Akhisar ve Bandırma havaalanlarına çok sayıda savaş uçağı konuşlandırdığının belirlendiğini kaydeden gazeteler, bunun yanı sıra dün Ege'de Atina FIR hattının ve Yunanistan hava sahasının Türk uçakları tarafından ‘ihlal’ edildiğini öne sürdü.

  Yunan basını, Atina'nın Ege'nin karşı kıyısındaki askeri hareketliliğe Hava Kuvvetlerini 3 dakikalık bir süre için kırmızı alarma geçirerek ve sınır bölgelerindeki askeri birliklerdeki tayinleri durdurarak yanıt verdiğini kaydetti.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı