Gündem Haberleri

  Yunanistan'a kim ne kadar yardım ediyor

  Reuters
  06.05.2010 - 18:26 | Son Güncelleme:

  Euro bölgesi hükümetleri, üç yıl vadede Yunanistan’a 80 milyar euro kredi sağlayacak. Uluslararası Para Fonunun katkısı ise 30 milyar euro olacak. Almanya en büyük katkıyı sağlarken, hemen hemen bütün ülkeler yardım paketlerini onaylama sözü verdi.

  Euro bölgesinin 15 ülkesinde ve IMF’de yasal prosedürlerin farklı işlemesi, bu oyuncuların aynı zaman para desteği sağlayamayabileceği anlamına geliyor.

   

  Ancak Avrupa Komisyonu, Yunanistan’ın ilk krediyi 19 Mayıs’tan önce alacağını açıkladı. Zaten Yunanistan’ın o tarihte ödemesi gereken 8.5 milyar euroluk borcu bulunuyor.

   

  Komisyon aynı zamanda, hiçbir euro üyesinin Yunanistan’a yardım sağlamak için zorlanmadığını ve hiçbirinin de diğerinin yardım çabalarını engellememesi gerektiğini belirtti. Yani bir ülkenin onay sürecini ya da parlamentosunda yaşanacak bir sorunun, diğer ülkelerdeki onay sürecini durdurmayacağının altını çizdi.

   

  İşte Yunanistan’a yapılacak yardıma, Avrupa Merkez Bankası’ndaki hisselerine bağlı olarak kimin ne kadar katkıda bulunacağı ve krediler karşılığında Yunanistan’ı bekleyen yasal zorluklar:

   

  IMF: 30 milyar euro. Uluslararası Para Fonu yönetimi Pazar günü bir araya gelip, Yunanistan’ın 40 milyar dolarlık standby anlaşması talebini değerlendirecek. IMF, Yunanistan’ın en hızlı süreçte finansal destek alabileceği bir kurum.   

   

  ALMANYA: 22.33 milyar euro. Zorlu bir parlamento sürecinden geçse de Almanya, 7 Mayıs Cuma günü, Yunanistan’a finansal destek sağlanmasına izin verecek bir yasayı onaylamak istiyor.

   

  Alman hükümeti tarafından Pazartesi günü onaylanan yasa tasarısının ilk tartışması Çarşamba günü yapılacak. Cuma günü ise Alman Parlamentosu’nun alt kanadında iki ayrı tartışma daha yapılacak. Kanun daha sonra parlamentonun üst kanadına gönderilecek ve yine Cuma günü oylanacak.

   

  Yunanistan yardım etmek oluşturulan her türlü yasa tasarısının salt çoğunluğun sağlanması gerekiyor.

   

  Üst kanattan kanun düzeltilmesi için bir talep gelmesi durumunda, kanun onay süresi uzayabilir. Tasarı üst kanat tarafından reddedilirse, alt kanat, bu kararı geçersiz kılabilir.

   

  FRANSA: 16. 77 milyar euro. Fransa Parlamentosu’nun alt kanadı, 4 Mayıs sabahı, Fransa’nın önümüzdeki üç yıl içinde Yunanistan’a sağlayacağı yardımı onayladı.

   

  İktidar partisi ve muhalefet partileri projeyi desteklemek için hep birlikte oy kullandı ve parlamentonun üst kanadının 7 Mayıs’ta bu tasarıyı onaylaması gerekiyor. Bu şekilde, Fransa üç yıl süreçte Yunanistan’a her yıl 3.9 milyar dolar kredi sağlayacak.

    

  İTALYA: 14.74 milyar euro. İtalya Hazine Bakanlığı’ndan bir kaynak, geçen hafta hükümetin yardımı onaylamaya hazır olduğunu belirtse de yardım paketinin kabinede ne zaman onaylanacağını belirtmedi. Paketin önümüzdeki süreçte, Cuma günleri düzenlenen haftalık kabine toplantılarından birinde onaylanması bekleniyor.

   

  Paket kabine tarafından onaylandıktan sonra hemen devreye girebilir ancak sonraki 60 gün içinde parlamento tarafından da onaylanması gerekiyor. Ancak parlamentonun paketi onaylamama riski yok.

   

  İSPANYA: 9.79 milyar euro. İspanya’nın Yunanistan’a sağlayacağı yardım, 7 Mayıs’ta kabinede onaylanacak. Ancak kanun hükmündeki kararnamenin parlamentodan onay alması gerekiyor.

   

  HOLLANDA: 4.7 milyar euro. Parlamento tasarıyı 7 Mayıs’ta tartışacak. Ancak parlamentonun her iki kanadının da paketi onaylaması gerekiyor. Milletvekillerinin büyük bir çoğunluğu ise yardım planını destekleyeceklerini belirtti.

    

   

  BELÇİKA: 2.86 milyar euro. Belçika hükümeti şimdiden tasarı halindeki yasayı onayladı. Hükümet sözcüsü ise, tasarının parlamentodan kolayca geçeceğini belirtti.

   

  AVUSTURYA: 2.29 milyar euro. Geçen yıl kabul edilen bir yasaya göre, Avusturya maliye bakanı ve başbakanı, Yunanistan’a 2 milyar euroluk kredi paketini parlamentonun onayını almadan kabul edebilir.

   

  Bu yüzden, Yunanistan’a sağlanacak yardımın ilk parçası için parlamentodan onay alınması gerekmiyor.

   

  PORTEKİZ: 2.06 milyar euro. Parlamento kredilerin verilmesini sağlayacak yasa tasarısını 7 Mayıs’ta onaylayacak.

   

  FİNLANDİYA: 1.46 milyar euro. Parlamento, Yunanistan’a sağlanacak yardım paketini 12 Mayıs’ta onaylayacak. Şu ana kadar dört partili koalisyon hükümetinden paketin onaylanmayacağı yönünde herhangi bir işaret gelmedi.

   

  İRLANDA: 1.31 milyar euro. İrlanda’nın sağlayacağı katkı için özel bir yönetmelik gerekiyor ve hükümet bu yönetmeliğin hazırlanmasına onay verdi.

   

  SLOVAKYA: 820 milyon euro. Slovakya, Yunanistan’a sağlanacak finansal yardım için ancak 12 Haziran’da yapılacak genel seçimlerden sonra oylama yapabilecek.

   

  SLOVENYA: 390 milyon euro. Yardım paketinin Mayıs ayının sonlarında ya da Haziran ayının başında parlamentoda onaylanması bekleniyor. Şu an iktidarda olan partinin, parlamentoda Yunanistan’ı destekleyecek yardım paketini onaylaması bekleniyor.

   

  LÜKSEMBURG: 210 milyon euro

   

  KIBRIS: 160 milyon euro

   

  MALTA - 70 milyon euro

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı