Yunanistan yine grevde

AFP
11.05.2011 - 13:09 | Son Güncelleme:

Yunanistan’da, hükümet tarafından alınan kemer sıkma önlemlerini protesto etmek adına yeni bir genel grev düzenlendi.

Bu yıl ikincisi gerçekleşen grevde, ülkedeki büyük işçi sendikaları bir araya gelip, görev bırakma kararı aldı. Bu karar, limanlar, şehirlerarası tren trafiği ve kamu kuruluşlarının bugün kapalı olmasına neden oldu.

   

Grev sürecinde, hava trafik kontrolcülerinin dört saatliğine görev bırakacak olması ülkenin iki temel hava yolu şirketi Olympic ve Aegean’nin turizmin en canlı sezonun başında yeniden uçuşlarını düzenlemesine neden oldu.

 

Bugün, ülkenin farklı noktalarında işçi sendikaları tarafından sosyalist hükümetin kemer sıkma politikalarına karşı çıkmak için protestolar gerçekleşecek.

 

Yunanistan geçen yıl, iflas etmesini engellemek adına AB ve IMF’den aldığı 110 milyar euroluk kredinin ardından, ekonomisini düzlüğe çıkarma sözü vermişti.

 

Ancak Atina hükümetinin 2010 yılı boyunca gösterdiği çabaya rağmen, ekonomi beklentilerin üstünde bir hızla küçüldüğü için hedeflere ulaşılamadı.

 

Yunanistan’ın toplam borcu, 340 milyar euroya yükseldi ve son zamanlarda ülkenin borcunu 2013’e kadar ödeyebilmesi adına ek yardım paketine ihtiyaç duyduğu yönünde söylentiler dolaşmaya başladı.

 

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı