Dünya Haberleri

  Yunanistan: Türkiye'nin azınlık eğitimi konusunda söz hakkı yok

  A.A.
  19.12.2009 - 16:31 | Son Güncelleme:

  Yunanistan Milli Eğitim Bakanı Anna Diamandopulu, "Türkiye'nin, Batı Trakya Türk azınlığının eğitimi konusunda söz hakkı bulunmadığını" öne sürdü.

  Batı Trakya'yı ziyaret eden Diamandopulu, Gümülcine'de düzenlediği basın toplantısında, azınlığın eğitim sorunuyla ilgili sorular üzerine, "hükümetin eğitim programının tüm ülkeyi kapsadığını ve buna azınlık toplumunun da dahil olduğunu" belirtti.

  Diamandopulu, "Türkiye'nin, Yunanistan'da, Trakya'da, Gümülcine'de azınlık okullarıyla ilgili herhangi bir şey istemeye hakkı yok. Bunun için bir nedeni de yok. Azınlığın kendi özellikleri, kendi temsilcileri ve kendi dinamikleri var" diye konuştu.

  Diamandopulu, Türk azınlığın, Batı Trakya'da Türkçe ve Yunanca olmak üzere iki dilde eğitim verecek anaokulları açılması talebiyle ilgili olarak da "bunun önemli bir konu olduğunu ve ne şekilde gerçekleşebileceğinin incelenmesi gerektiğini" belirtti.

  "Azınlık çocuklarının Yunan dilini öğrenebilmek için, kendi anadillerini en iyi şekilde konuşmalarının önem taşıdığını" ifade eden Diamandopulu, "Politikamızın hedefi öğrencilerin en iyi şekilde eğitim almaları, kendi dilini en iyi şekilde konuşmaları. Çünkü anadil, diğer dilleri iyi öğrenebilmek için temel oluşturmaktadır. Çocukların Yunanca öğrenebilmeleri için, anadilin anaokullarında da desteklenmesi çok önemli. Bunun ve ayrıca Yunanca ve Türkçe eğitim veren öğretmelerin de eğitimi konusunun nasıl gerçekleşebileceğine bakmamız lazım" diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı