Yunanistan teklifi 9 Temmuz'da sunacak

hurriyet.com.tr/ EKONOMİ
08.07.2015 - 11:21 | Son Güncelleme:

Yunanistan, Avrupa'ya kurtarma paketi için yeni önerilerini yarın sunacak. Diğer yandan Başbakanı Aleksis Çipras, Avrupa Parlementosu Genel Kurulu'nda uzlaşma için konuştu ancak sert mesajlar vermekten de geri kalmadı. Çipras, "Ülkem kemer sıkma laboratuvarına döndü, bunu kabul edemeyiz" dedi.

Çipras şöyle devam etti:

"Son beş buçuk yılda yoksulluğun arttığını, işsizliğin yükseldiğini, toplumda öfkenin arttığını gördük. Yunan halkının ne hissetitğini biliyoruz. Onlar bu çıkmaz sokaktan kurtulmanın bir yolu olduğuna inanıyorlar, bunu da çok demokratik bir şekilde çözmek istiyoruz. Halkın bize verdiği yetkiyle onlara istediklerini vermek istiyoruz. Son 5,5 yılda uygulanan reformların değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Sürdürülebilir kalkınma için tüm bunlar çok gerekli. Ortaklarımız için güvenilir reformlar uygulama konusunda kararlıyız. Burada bir geri çekilme etkisi olmayacak. Uzun vadede kalkınmaya sağlayamazsa bu krizden çıkamayız. İşsizliği kontrol etmemiz gerekiyor. Samimi bir diyalog kurularak kamu borcunun sürdürülebilir hale getirmesi lazım. Ülkemiz bu süreçte, kemer sıkma laboratuvarına döndü, bunu kabul edemeyiz."

Yunanistan teklifi 9 Temmuzda sunacak YUNANİSTAN "HAYIR" DEDİ

İKİ-ÜÇ GÜNE ÖNERİLER GETİRECEĞİZ
Çipras, iki-üç gün içinde detaylı, somut öneriler getireceklerini de sözlerine keledi.

YUNAN HÜKÜMETLERİ YAPTI
Yunan Başbakan, "Ne olursa olsun reformlara devam edeceğiz. Yunanistan'da sorunları yabancılar değil hükümetlerin kendileri yarattı" diye devam etti.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı