Yunanistan piyasaları sallıyor

hurriyet.com.tr / EKONOMİ
03.10.2011 - 11:59 | Son Güncelleme: 03.10.2011 - 13:40

Avrupa borsaları, Yunanistan'ın borç azaltma hedeflerin yakalayamayacağını kabul etmesiyle sert düşüşler yaşarken, euro da dolar karşısında 1.33'lü seviyeleri görerek sekiz ayın en düşüğüne geriledi. İçeride dolar, TL karşısında 1.87 ile rekor kırdı. Düşüşün İMKB 100'e etkisi ise sınırlı kaldı.

 

 

Yunanistan Maliye Bakanlığı dün bütçe açığının, gayri safi yurtiçi hasılaya oranının bu yıl daha önce belirlenen yüzde 7.8'lik hedefi yakalamayacağın ve yüzde 8.5 oranında gerçekleşeceğini açıkladı. Ülke ekonomisinin de küresel gelişmelere bağlı olarak bu yıl daha önce öngörülen yüzde 3.8'den daha sert şekilde, yüzde 5.5 oranında yavaşlayacağı belirtildi.

 

Bunun yanı sıra Yunan hükümeti ve Avrupa Birliği (AB),Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) temsilcilerden oluşan troyka heyeti arasındaki görüşmelerin tamamlanmadığı haberleri de tedirginliği artırdı. 

 

GÖRÜŞMELER TAMAMLANMADI  

 

Görüşmelerle doğrudan bilgisi olan bir yetkili Reuters'e yaptığı açıklamada, "Görüşmeler tamamlanmadı" dedi. Yetkili, troyka heyetinin bütçe rakamlarını ve yardımın verilmesi için gerekli diğer reformlarla ilgili incelemesini halen sürdürdüğünü belirtti.

 

Yunanistan Maliye Bakanı Yardımcısı Pantelis Oikonomou Mega televizyonuna yaptığı açıklamada, "görüşmelerin genel olarak tamamlandığını ve troykanın vergi idaresini iki kez daha ziyaret ettikten sonra çarşamba günü raporunu hazırlamaya başlayacağını" söylemişti.

 

Yunanistan'ın, Mayıs 2010'da kabul ettiği 110 milyar euroluk kurtarma paketinin 8 milyar euroluk 6'ıncı diliminin serbest bırakılması, bu ülkenin paket karşılığında kabul ettiği şartları yerine getirmesine bağlı bulunuyor.

 

BORSALAR AŞAĞI, İMKB YUKARI

 

Yunanistan'dan gelen bu açıklamalar sonrasında, ülkenin iflastan kurtulmak için gerekli kurtarma yardımların alamayabileceği korkusu hem Avrupa borsalarına hem de euroya sert değer kaybı yaşattı.

 

Avrupa borsalarında bir ara yüzde 3'ü aşan kayıplar daha sonra gelen tepki alımlarıyla yüzde 2 seviyesine geriledi. İMKB dışarıdaki bu olumsuz havaya rağmen pozitif ayrıştı. Güne yüzde 1.3 düşüşle başlayan İMKB 100 Endeksi daha sonra kayıplarını geri alarak, ilk seansı 0.05'lik hafif yükselişle 59 bin 723 puandan kapattı. Uzmanlar, Türkiye'nin kredi derecelendirme kuruluşları tarafından not artırımı beklentisinin, İMKB'nin pozitif ayrışmasında etkili olduğunu belirtiyor.

 

EURO SEKİZ AYIN EN DÜŞÜĞÜNDE, DOLAR İÇERİDE REKOR KIRDI

 

Euro/dolar paritesi de gün içinde 1.3314'ü görerek son sekiz ayın en düşüğüne geriledi. Parite şu anda ise 1.3360 seviyesinde bulunuyor.

 

Doların değer kazancı içeriye de paralel şekilde yansıdı. Dolar, TL karşında 1.87 lira ile Türk lirası karşısında en yüksek seviyeye çıkarak rekorunu yeniledi.

 

Cuma günü 1.8620 liradan haftayı tamamlayan dolar, güne 1.8670 liradan başladıktan sonra 1.8700 liraya yükselerek Türk lirası karşısında rekor kırdı. Dolar şu dakikalarda 1.8680 liradan, euro ise 2.4910 liradan işlem görüyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı