İZMİR HABERLERİ

Yunanistan milli günü kutlandı

DHA
27.03.2017 - 10:59Son Güncelleme :
DHA

YUNANİSTAN Ulusal Günü Hilton İzmir'de düzenlenen kokteyl ile kutlandı.
Başkonsolos Argyro Papoulia ve eşi Nikos Stefanou ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyona İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Rum Otodoks Cemaati Başkanı Teodora Hacudi, İtalya Konsolosu Luigi Lannuzzi, fahri konsoloslar ile iş dünyası ve yaşamlarını İzmir'de sürdüren Yunanlar'dan oluşan kalabalık bir davetli topluluğu katıldı. Konuklara hitap eden Başkonsolos Argyro Papoulia, son yıllarda çevre bölgelerin, yaşanan savaşlar nedeniyle sınandığını ve halen milyonlarca insanin hayatına iz bırakmış şekilde sınanmaya devam ettiğini söyledi. Papoulia, "Irak ve Suriye'de binlerce kişi hayatını kaybetti, milyonlarca insan yerlerini ve yurtlarını terk etmek zorunda kalıp göç yolunu tuttular. Tüm bu yaşananlar bize ülkelerin ve ulusların barış içinde yaşaması gerektiğini önemle vurguluyor. Çünkü yalnızca barış içinde ve karşılıklı saygı çerçevesinde ilerleme ve refah kaydedilebilir. Yunanistan ve Yunan halkı buna inanmakta ve tarihiyle bunu göstermekte. Yaklaşık bir yıldır güzel ve tarihi İzmirde bulunmaktayım. Buraya gelme sebebim ve amacım çalışanlarımla beraber Türk, Yunan ilişkilerine geleceğe dair katkıda bulunmaktır" dedi.
Her iki ülke ilişkilerinin yeni yüzyılın başı itibarıyla politik ve ekonomik seviyede artarak güçlendiğini belirten Başkonsolos, "Ticaret, nakliye, enerji, turizm ve kültürel seviyede yakalanmış olan etkileyici ilerleme, her iki ülke, Yunanlar ve Türkler için fayda getirmiştir. Kişisel düşüncem her iki ülke her alanda bu seviyelerin çok daha üstüne çıkarak, çevre ülke ve halklara da barış içinde çalışmanın işbirliğindeki faydalarına da örnek teşkil etmiş olacak. Türkiye ve Yunanistan İzmirde en çok neden hoşlandığımı bana sordukları zaman şu cevabı veriyorum. İzmir çok misafirperver bir şehir, zengin tarihi ve doğal güzellikleri olan ender şehirlerden biri. Fakat dikkatimi çeken konulardan bir tanesinde, su ana kadar tanışmış olduğum yüzlerce Türk vatandaşından hepsinin en iyi dostluklarını Yunanlarla kurmuş olduklarını söylemeleriydi. Bunların büyük çoğunluğu Sakız, Midilli, Samos, Kos, Rodos, Atina ve Selanik'tir. Aynı şeyleri yakın adalardaki Yunan halkından da duymuş bulundum. Yunanistan ve Yunan halkının bu önemli gününde değerli katılımınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ederim" diye konuştu.

Mehmet KURT / İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Yunanistan milli günü kutlandı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Mart 2017 tarihinde saat 10 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yunanistan milli günü kutlandı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı