ANTALYA HABERLERİ

Yunanistan Katılım Konusunda Kararlı

IHA
28.07.2015 - 15:16Son Güncelleme :

KONUK HEYETE, EXPO İLE İLGİLİ BİLGİLER VERİLEREK, ALAN GEZDİRİLDİ.

IHA

Yunanistan Helenistik Bitki Materyalleri İhracatçıları Birliği (HEPMEA) Onursal Başkanı Nikos Thymakis ve Birliğin Türkiye Danışmanı Mehmet Dükkancı, Yunanistan’ın EXPO 2016 Antalya’ya katılımını görüşmek üzere bin 121 dönümlük sergi alanında görüşmelerde bulundu.
EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez’in başkanlık ettiği toplantıda, ajansın yapısı, faaliyetleri ve alandaki çalışmalar anlatıldı. Sunumun ardından Thymakis projenin çok etkileyici olduğunu söyledi. Thymakis daha sonra Yunanistan’ın alanda kurmak istediği Yunanistan Bahçe Projesinin sunumunu gerçekleştirdi.
Alanda yapılan incelemenin ardından EXPO 2016 Antalya projesini hakkındaki görüşlerini anlatan Nikos Thymakis, “2011 yılından beri projeyi yakından takip ediyorum. 2011’de bir Antalya ziyaretim sırasında bu mekânı görme fırsatım oldu. O günden bu yana çok ciddi bir mesafe alınmış. Çok güzel bir proje gördüm. Çok hızlı ilerlediğinizi gördüm. Sonucun da muhteşem olacağına inanıyorum” dedi.
Yunanistan’da yaşanan ekonomik krize rağmen komşu ülke Türkiye’de gerçekleştirilen bu EXPO’ya mutlaka katılmak istediklerini dile getiren Thymakis, bir kızıldereli sözünü hatırlatarak, “Tepeye çıkmak için önce ilk adımı atman lazım. Biz bugün burada ilk adımı atıyoruz. Katılım konusunda çok ciddi bir hevesimiz var. Yunanistan’da bugünlerde kriz olmasına rağmen, ülkenin gelişmesini isteyen iç güçler var. Biz bu iç güçlerden büyük bir destek ve güç alıyoruz. Çok güzel bir Yunanistan katılımı gerçekleştirmek için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.
Konuşmasını “Bir komşu olarak burada mutlaka olmamız gerekiyor” sözleriyle sürdüren Thymakis, EXPO 2016 Antalya’da kalıcı bir Yunan bahçesi kurmak arzusunda olduklarını ifade etti. Helenistik Bitki Materyalleri İhracatçıları Birliği’nin kuruluş amaçlarından birinin de yeşille ve çevreyle ilgili konularda çocukların gelişimine katkı sağlamak olduğunun altını çizen Thymakis sözlerini şöyle sürdürdü:
“Burası medeniyetlerin buluşma noktası. Alana kurmayı planladığımız ve Arşimet’in salyangozu fikrinden yola çıkarak hazırladığımız Helenistik Bahçe’nin çocukların medeniyeti öğrenmesine katkı sağlayacak bir eğitim bahçesi niteliğinde olacağına inanıyoruz.”
EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez de komşu Yunanistan’ın EXPO’ya katılımını son derece önemsediklerini belirterek, “Thymakis tarafından sunulan bahçenin bir an önce alanda hayata geçirilmesini istiyoruz. Yunanistan’ın EXPO 2016 Antalya’ya katılımı hususunda üzerimize düşen bir görev varsa yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Yunanistan Katılım Konusunda Kararlı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yunanistan Katılım Konusunda Kararlı haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Şubat 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:15
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:19
 • Akşam
  18:48
 • Yatsı
  20:02
Sayfa Başı