Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yunanistan kaçınılmaz acı reçeteye hazırlanıyor

  FT
  15 Aralık 2009 - 17:42Son Güncelleme : 15 Aralık 2009 - 18:06

  Göreve 10 hafta önce gelen Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, kucağında bulduğu ekonomik krizden kurtulmak için acı reçeteye hazırlanıyor.

  Financial Times’ta “Tough test for Papandreou as crisis grows (Artan kriz Papandreu’yu zor bir sınava sokuyor) başlığıyla yayımlanan haber analizde, geçtiğimiz Ekim ayında düzenlenen seçimleri kazanan sosyalist partinin 57 yaşındaki lideri ve Yunanistan Başbakanı Papandreu’dan Yunanistan’ı girdiği derin ekonomik durgunluktan çıkarması ve “yeşil kalkınma” stratejisiyle, ülkenin ekonomik büyümesini tetiklemesinin beklendiği belirtildi.

  Analizde ayrıca, Papandreu’nun göreve geldiği ilk on haftanın daha önceki deneyiminden tamamen farklı olduğuna dikkat çekildi.

  YUNANİSTAN BASKI ALTINDA
  Yunanistan, piyasalardan ve Avrupalı müttefiklerinden İrlanda’nın yaptığı gibi sıkı önlemler alma konusunda büyük bir baskı görüyor.

  FT’ye göre ülke kamu sektöründe ödemeleri durdurmaya, yeni işe alımları kesmeye ve kamu finansını kontrol altına almak için dolaylı vergiler uygulamaya zorlanıyor.

  Öte yandan Papandreu ise seçim kampanyasında vaat ettiği, düşük gelirli ailelere sosyal yardımlar ve reel ücretleri artırma gibi sözlerine yerine getirmeyip, daha sıkı ekonomik önlemler alarak, Sosyalist sol kanadı sinirlendirmekten korkuyor.

  Analizde, kendisi de bir sosyolog olan Papandreu’nun ekonomik reformları geniş ideolojik terimler anlatıp, istatistiksel verilere dair detay vermemeyi tercih ettiğine dikkat çekildi.

  PAPANDREU’NUN BÜYÜK SINAVI
  FT analizinde, bu yaklaşımın önümüzdeki haftalarda büyük bir sınavdan geçeceğini belirtirken, analistler ülke halkı tarafından pek hoş karşılanmayacak önlemleri almak için bu yaklaşımdan U dönüşüyle vazgeçmeye zorlanacağı belirtildi.

  Yunanistan Başbakanı, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ekonomideki krizin önüne geçmek için ülkedeki yolsuzlukların üzerine gideceğini ve hükümet harcamaları konusunda sıkı önlemler başlatacaklarını belirtti.

  Analizde, borsanın kapanışından sonra gerçekleştirilen bu konuşmanın, bütçe açığının azaltılmasına yönelik daha sert önlemler bekleyen piyasa takipçilerini hayal kırıklığına uğrattığına dikkat çekildi.

  BORÇ YÜKÜ TEHLİKESİ

  Papandreu, piyasalara ve Avrupalı müttefikleri arasında Yunanistan’ın güvenirliğini sağlamak adına yaptığı konuşmada, “En kısa zamanda yeni bir sosyal reform gerçekleştirmemiz gerekiyor…Değişmek zorundayız, aksi halde batarız” dedi.
   
  Yunanistan’ın sosyalist hükümetinin Avrupa Birliği ve kredi derecelendirme kuruluşlarından şu anda GSYİH’nin yüzde 12.7’sine denk gelen bütçe açığını azaltması yönünde ciddi baskılar gördüğü biliniyor. Öte yandan, ülkenin borç seviyesinin 2010 yılında GSYİH’nin yüzde 121’ine denk gelmesi bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı