Yunanistan’ın 100 milyar Euro borcu silinecek

Hürriyet Haber
26 Ekim 2011 - 23:27Son Güncelleme : 26 Ekim 2011 - 23:27

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), Euro Bölgesi’nin kurtarma fonu Finansal İstikrar Fonu (EFSF) tarafından oluşturulması önerilen, ancak henüz kesin karar verilmeyen ‘Özel Amaçlı Yatırım Aracı’na (SPIV) katılmayı düşündüğü bildirildi.

Euro Bölgesi’nden bir yetkili, IMF’nin SPIV’ye katılmanın işaretini verdiğini, bunun Euro krizinin çözülmesine ilişkin geliştirilen paketin tümüne bağlı olacağını” söyledi. Euro Bölgesi liderlerinin planına göre, EFSF’nin oluşturması öngörülen SPIV, tahvil ihraç edecek ve elde ettiği gelirleri ikincil piyasalarda Euro Bölgesi’nin sorunlu ülkelerinin tahvillerini satın almada kullanacak ya da risk altındaki ülkelere verilen kredileri artıracak.

Ev sahiplerinden biri olacak

SPIV, kaynaklarını artırmak için özel sermayeye, devlet fonlarına ve  IMF’ye açık olacak. Euro Bölgesi’nden başka bir yetkili de, “IMF’nin, SPIV’nin yatırımcılarından biri, ev sahiplerinden biri olabilmesi olasılığı bulunduğunu” söyledi. Üçüncü bir yetkili ise, IMF’nin, EFSF için yönetim hesabı kurmaya hazır olduğunu, IMF hissedarları ve muhtemelen ülke fonlarının Euro Bölgesi’ne yardım için bu yönetim hesabına para koyabileceğini ifade etti.

Yönetim hesabı daha hızlı olur

Bir yönetim hesabı oluşturulmasının SPIV’nin oluşturulmasından muhtemelen  daha hızlı ve daha kolay olacağı ve daha fazla esneklik sağlayacağı belirtildi. Üçüncü yetkili, EFSF’ye kaynak sağlamak için IMF Başkanı Christine Lagarde ve Avrupa Birliği liderleri arasında EFSF için yönetim hesabı  oluşturulması seçeneği üzerinde görüşmeler yapıldığını kaydetti. Yetkili, yönetim hesabının, devreye girmesi için sadece IMF İcra  Direktörleri Kurulu’nun onayına ihtiyacı olacağından kolayca oluşturulabileceğini, daha sonra hızla harekete geçebileceğini ifade etti.

Fikir birliği sağlanmıştı

Brüksel’de hafta sonu düzenlenen AB zirvesinde liderler, Avrupalı  bankaları 100 milyar Euro’dan fazla sermaye desteği verilmesi, EFSF’nin büyüklüğünün artırılması ve bankalar ile finans kuruluşlarının Yunanistan’ın borcunu daha önce üzerinde uzlaşılan yüzde 21 oranından çok daha fazla oranda  silmesini kabul etmeleri konusunda fikir birliği sağlamıştı. Bu noktada Euro Bölgesi ülkeleri liderleri, ağır krizdeki Yunanistan’a 100 milyar Euro borç indirimine hazırlanıyor. Ellerinde Yunan tahvilleri bulunan banka ve finans kuruluşlarıyla süren  müzakereler yüzde 40-60 aralığında bir indirimi kapsarken orta nokta olarak yüzde 50’de uzlaşılması bekleniyor.

Almanya’nın fondaki limiti 211 milyar Euro

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel, Fransa’nın daha önce önerdiği gibi Avrupa Merkez Bankası’nın Euro borç krizinin çözümüyle ilgili tasarılara dahil edilmesini reddetti. Merkel, bugün Federal Mecliste yaptığı hükümet açıklamasında,  Almanya’nın, Avrupa’nın korunmasında tarihi bir sorumluluğu olduğunu belirterek, “Euro başarısız olursa Avrupa başarısız olur. Bu da gerçekleşmemeli” diye  konuştu. Euro ülkelerinden kaynaklanabilecek  krize karşı ‘koruma duvarı’nın oluşturululmalı diyen Merkel, EFSF ‘te Almanya’nın üst sınırının 211 milyar Euro’dan daha fazla  olmayacağını belirtti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı